KAPAK

Evinizi dekore etme şekliniz, kişiliğiniz ve benzersiz stil anlayışınız hakkında çok şey söyleyebilir. Eviniz sizin yansımanızdır. Feng shui’ye göre, sevgiyi çekmenize de yardımcı olabilir. Eviniz ile kişisel yaşamınız arasında kesinlikle bir bağlantı var. Feng shui dekorasyon ilkeleri ile enerjinin evinizde rahatça akmasını sağlayarak, yaşam kalitenizi artırabileceğinizi söyleyebiliriz. Mobilyaların yeniden düzenlenmesinin ve dekor seçiminin yeniden düşünülmesinin romantik etkisini birlikte keşfedelim.

İYİ BİR BAŞLANGIÇ

Evin içindeki düzeniniz evinizin hakkında çok şey söylüyor olsa da, feng shui’nin etkisi giriş kapısında başlar. Giriş kapısı, aynı zamanda, iyi niyete ve beklentilere açılan evin üçüncü gözü gibidir. Dış kapı zenginliği temsil ettiğinden dolayı evinizin giriş kapısı mükemmel durumda olmalıdır. Ayrıca enerji evinize buradan girer. Chi’yi(yaşam enerjisi) evinizi bulmaya çalışan bir ziyaretçi olarak düşünün. Enerjiyi evinize çekmek için güzel bir bitki yerleştirin ve kapının her iki tarafını aydınlatın. Kapı girişinde bulunan paspas ile gelen kişilerin negatif enerjiyi dışarıda bırakmasını sağlayabilirsiniz.
Feng shui dekorasyon tarzına göre, giriş kapısının tam karşısında ayna veya cam olmamalıdır, zira bunlar olursa gelen enerji eve girmeden geri döner. Kapıya veya kapının kenarına gelenlerin içeri girmeden önce görecekleri ve olumlu hissedecekleri dekoratif objeler asılmalıdır..

BLACK-DOOR-2
1

Mutfak her zaman temiz ve derli toplu olmalıdır. Mutfağa bereket getireceği düşünüldüğü için açıkta, örneğin masa üstünde veya tezgahta bozulmayacak yiyecekler olmalıdır. Bunlar bir kase içinde meyveler, çerez, cam kavanozlarda görünür şekilde kuru gıdalar, tahıllar, turşular vs.
olabilir. Meyve olarak, Anadolu kültüründe de bereketi artırdığına inanılan ve uzun süre açıkta dayanabilen nar ve ayva gibi meyveler seçilebilir.

FAZLALIKLARDAN KURTULUN

Artık kullanmadığınız, ihtiyaç duymadığınız, bozuk, kırık, gerektiği gibi çalışmayan tüm mobilya ve aksesuarlardan kurtulun. Kullanılmadığı halde evinizde yer kaplayan eşyalar yeniliği ve yenilenmeyi engeller. Geçmişte sıkışıp kalmanıza neden olan eşyalardan evinizi arındırdığınıza emin olun. Bunu duygusal bir temizlik olarak düşünün. Dağınıklık zihninize hayatınızda başka birine yer olmadığı sinyalini verebilir.

KONFOR ANAHTARDIR

Özellikle kanepe ve yatak için konfor anahtardır. Kendinizi iyi hissetmek için bu objelere yatırım yapmalısınız. Zihinsel konfor için de sakinleştirici sanat eserleri kullanmanın yanı sıra aromaterapik tütsü ve mumlar ile mekanda kokunun rahatlatıcı gücünü hissedebilirsiniz.

123
1234

YAŞAYAN BİTKİLER

Yaşayan bitkiler Feng Shui’ye göre “yaşam gücü enerjisi” olarak adlandırılıyor. Salonunuzdaki havayı temizlerken, renkleri ve dokularıyla eşsiz bir atmosfer yaratan bitkiler bağışıklık sisteminizi ve zihinsel sağlığınızı arttırmaya kadar sayısız yarar sağlar. Evinize yeni bir hayat getirmek, enerjiyi hemen artıracaktır. Pozitif enerjileriyle nam salmış bitkiler arasında İngiliz sarmaşığı, kauçuk ağacı ve bambu size ilham verebilir.

ÇİFT ETKİSİ

Yalnızsanız ve bir ilişki içinde olmayı umuyorsanız, mevcut dekorunuza yakından bakmalı ve evinizde yalnızlığınızın görülebileceği alanları belirlemelisiniz. Bilinçaltınızda tek güçlendiricilerle mücadele etmek için, objeleri eşleştirmelisiniz. Çift tablo ya da aynalar, çift biblolar ve çift abajur kullanmak yaygın bir uygulamadır. Aşkı evinize getirme vakti…

PEMBE DÜŞ

Pembe, enerjiyi yumuşatmak için aşkın evrensel rengidir. Pembe renk Feng shui’deki sevgiyi temsil ediyor. Yumuşak ve hassas feng shui titreşimlerinin kişinin davranışları üzerinde kanıtlanmış bir yatıştırıcı etkisi vardır. Şakayık , orkide ve krizantem kullanarak stresi azaltarak enerjinizi dengeleyebilirsiniz.Pembe tonların yanı sıra daha sofistike bir görünüm için nü tonları ile de dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

KIRMIZIYA YER AÇIN

Kendinizi hala pembeye dahil edemiyorsanız, Feng shui’deki ilişkiler, sevgi ve tutkuyu çağrıştıran başka bir renk olan kırmızıyı düşünün.
Bilindiği gibi aşkın, tutkunun ve neşenin rengi kırmızı Uzakdoğu kültürüne göre aynı zamanda şansın rengidir. Her ne kadar neşe ve coşkuyu sembolize etse de ölçülü kullanmaya özen gösterin. Zira fazlası huzursuzluk hissi verebilir.

ATEŞİ CANLI TUT

Ateş, Feng shui’de ilişkilerde yeni kıvılcıma veya mevcut bir ilişkide canlılığa yardımcı olan bir unsurdur .Bu öğeyi evinize birkaç farklı şekilde getirebilirsiniz. Kelimenin tam anlamıyla, aşkı hayatınıza çekmek için bir şömine veya yanan bir mum kullanılabilir. Ayrıca, kırmızı ve turuncu renkli bir battaniye, tablo veya kırlent gibi vurgu parçalarını da yaşam alanınıza dahil edebilirsiniz. Hatırlanması gereken tek şey, bir denge olması gerektiğidir.

DENGE OLUŞTUR

Feng shui’nin özü, bir alan içindeki enerjiyi dengelemekle ilgilidir. Aşk arıyorsanız, yatağınızın
düzenini ve etrafındaki alanı düşünün. Yatağınıza her iki taraftan da yaklaşmak için yeterli alan
olmalı; bir tarafı duvara yaslamayın. Sadece bir komodin yerine iki komodinin yanı sıra iki
abajurunuz da olmalıdır.

EVİNİZİN AŞK KÖŞESİ

Evinizin güneybatı köşesini harekete geçirerek evlilik ve aşk ilişkilerinde uyumu destekleyecek bir denge sağlanabilir. Güneybatı köşenizi dünyayı ve sevgiyi temsil eden çift objeler kullanarak aktif hale getirebilirsiniz. Kırmızı, mor ve turuncu gibi ateş enerjisi yüksek renklerde özellikle çift objeler kullanabilirsiniz. Sevgiyi sembolize eden sanat eserleri de oldukça etkilidir