a
89dcfb8657cc69d9f0e7dc33b820638f

İÇ MEKANLARDA CESUR RENKLERİN GÜCÜ

Kış aylarıyla beraber gelen soğuk ve kasvetli havayı evinizde güçlü enerjik ve sıcak renklerle karşılamaya ne dersiniz? Evlerimiz bizim en özel sığınaklarımızdır. Kişinin kendini daha iyi ve mutlu hissedebilmesi için öncelikle yaşadığı alandan keyif alması gerekir. Kendi ruhumuzu beslemek için öncelikle evlerimizi kendi ruhumuzla bir bütün olarak düşünmemiz gerekir.

Klasik dekorasyon fikirlerini, renk önerilerini bir kenara bırakın. Siz hangi rengi seviyorsunuz hangi renk size iyi hissettiriyor bunu düşünün. Her rengin insan üzerinde hissettirdiği duygu farklıdır. Yaşam tarzınızı göz önünde bulundurduğunuzda kafanızda az çok nasıl bir yerde yaşamak istediğinizi canlandırabilirsiniz. Peki canlı bir dünyanın içinde yaşamaya ne dersiniz? Burada güçlü ve cesur renkleri kullanmaktan korkmayın çünkü size bu renkleri nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

33A
2D

Koyu ve iddialı renk seçimlerinizi yaşam alanlarınızın hangi yüzeylerinde görmek isterdiniz? Eğer seçimiz en çok vakit geçirdiğiniz koltuklarınızsa bu güçlü renkleri ferahlatacak kırlentlere ve berjerlere ihtiyacınız olacaktır. Tasarımın en temel ilkelerinden biri olan kontrast kavramını yaşam alanlarınızda mutlaka kullanmalısınız. Koyu ve güçlü renkler daha soft ve zarif tonlar ile kombinlendiğinde doğru bir etki yaratır. Burada yaratılan atmosfer, karanlık kavramından çok uzakta etkileyici ve çarpıcı bir ambiyanstır.

İç Mekanlarda Kontrast ve Ritim

Dekorasyonda mekanları sıkıcı olmaktan kurtarıp çekici kılan kontrast ve ritim kavramını  doğru bir şekilde kurgulamak gerekir. Kontrast aynı stillerdeki materyallerin farklı renk,  desen ve formlarda kullanılmasıyla elde edilir. Koyu tonlarda döşenmiş koltuklarınızda açık tonların baz oluşturduğu ve zıt renklerin üzerinde desenler yarattığı kırlentler ilk akla gelen kontrast örneklerindendir. Koltuklarınıza seçmiş olduğunuz koyu renkleri daha küçük parça olan berjerinize seçeceğiniz zıt ve soft bir renkle kırabilirsiniz. Bunun yanı sıra döşemelerin renklerine tezat oluşturacak duvarlar, duvar kağıtları, halı, perde ve aksesuarlar da bu anlamda etkin rol oynamaktadır.

Özellikle doğadan izler, motifler taşıyan duvar kağıtlarınızın önünde yer alacak koyu tonlarda koltuklar daha cesur bir yaşam alanı oluşturmanıza imkan tanıyacaktır. Salonunuzun köşesinde yer alan bir bitki bile ince düşünülmüş renk kombinasyonunuzun bir parçasıdır. İhtiyacınız olan sıcak ve samimi atmosferi ancak kendinizi iyi hissettiğiniz renklerin içinde yakalamanız mümkündür.

536082a489f4ce6f31b3d9e49b172ffd
5a07bcdca838f428102e11f60d76d320

Özellikle daha öncesinde değindiğimiz biyofili kavramına bu noktada da değinmek gerekir. Yeşilin doğadan gelen en güzel renk ve detay olduğunu düşünürsek, yeşile ve doğaya ait desenler bulunduğu ortamda daima enerjiyi yükseltecek ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Doğada da hiçbir şeyin tekdüze ve sıkıcı olmadığını düşünürsek materyallerin renklerin ve desenlerin iç içe kullanımı tezatlığın içindeki uyumu bulmanızı sağlayacaktır. Bu noktada en önemli ayrıntı mekanın ritmini oluşturmaktır.

Ritim kavramı bir desenin yada rengin, mekanın değişik köşelerinde kullanılması ve  doğru bir şekilde tekrar edilmesidir. Özellikle koyu renklerin hakim olduğu mekanlarda ferahlatmak için kullandığınız detayları mekanın başka bir yerinde kullanarak devamlılığı ve mekansal bütünlüğü yakalayabilirsiniz. Bu sayede yaşam alanlarınızda güçlü bir ahenk yaratacak ve bu ahengin  ruhunuza dokunmasına tanıklık edeceksiniz.

Monokromatik Dekorasyon

Tercihiniz monokrom bir renk kombinasyonu ise seçeceğiniz ana renk ile detaylarda aynı rengin farklı tonlarını kullanarak ortama canlılık katabilirsiniz. Monokromatik dekorasyonda ritim kaygısı çok fazla yaşanmaz çünkü renk bir şekilde mekana kendi tonlarıyla yayılmış durumda olacaktır. Böylelikle sevdiğiniz ve size iyi gelen renk baskın kalacak ve mekanın ağırlığını diğer detayların renkleri ve formları hafifletecektir. Kontrastın renk, desen ve formlarla sağlandığını belirtmiştik, o zaman mekanınızda kurgulayacağınız bu zıtlık için farklı formları ve desenleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Örneğin ana renginizin geometrik desenleri ile bezeli kırlentler ve aksesuarlar, bu tarzda kurguladığınız yaşam alanlarınızın vazgeçilmezi olacaktır. Dinamik formlar ile evinizi tekdüzelikten çıkararak cesur ve heyecanlı bir ambiyans yaratabilirsiniz. Unutmayın ki eviniz, ruhunuzun bir yansımasıdır.

11295df24df0ed1970bff371ae9387d5
328ac98cf9bc79e8ca2abea9f3d960aa

2021 yılının rengi ‘Tünelin Sonundaki Işık’

Pantone’nin 2021 yılı için seçtiği ultimate grey ve iluminating isimli gri ve sarı tonları gücü ve umudu simgeleyerek 2021 de ulaşacağımız tünelin sonundaki ışığı betimliyor.

Sarının canlı enerjik, içimizi ısıtıcak tonları griyle beraber sakinliği ve umudu içimize aşılıyor. İç mekan tasarımlardan modaya kadar pek çok alanda karşımıza çıkacak bu trendi sevdiyseniz  koltuk şalı , kırlent, geometrik desenli bir kilim gibi ufak dokunuşlarla evinize taşımanız mümkün…