Pandemiden önce, evlerimiz hayatımızın sadece bir parçasıydı. Koronavirüs salgını her şeyi değiştirdi. Birçok insan kendi dört duvarında her zamankinden daha fazla zaman geçirdi ve evlerimiz hayatımızda merkezi bir rol üstlendi. ” Evde yaşam ” geçen yıl kaçınılmaz bir tema haline geldi. Ailemizle daha çok vakit geçirdiğimiz , huzurla çalışabildiğimiz ,yemek pişirdiğimiz ve spor yaptığımız bu ortamdan beklentimiz her zamankinden daha huzurlu ve fonksiyonel olması Pandemi bitse dahi bu yeni rutin %60-65 insan için değişmeyecek ve evler daha önemli ve değerli olmaya devam edecek. Bu nedenle yaşam alanlarından beklenti  renklerden dokulara kadar bizi sımsıcak karşılayacak bir atmosferde olmalı. Doğaya dönüşün etkisiyle insanları sarıp sarmalayarak güvende hissettirecek yumuşak ve natürel dokulu malzemelere yöneliş oldu. Ev içerisinde içimizi ısıtan güneş ve toprak tonları , deri tonlamaları, yeşilin her tonu aynı zamanda  mental sağlığa da katkıda bulunacak. Dış dünyaya açılamadığımız zamanlarda bitkiler ve doğanın taklidi yüzey, desen  ve dokular içimizi açacak.
Tüm dünyada öne çıkan ve iç mekanlara ilham verecek 20 moda ve tekstil trendinin bir listesini hazırladık.

1) Klasikleri Yeniden Keşfetmek: Buklet Ve Kadife

Çoğu insan buklet kumaşı düşündüğünde, akla gelen ilk görüntü muhtemelen 1950’lerden dünyaca ünlü ve zamansız Coco Chanel takımıdır. 1980’lerde ve 1990’larda, kumaş trend radarından kayboldu. Ancak bu yıl iç tasarımda harika bir geri dönüşü kutluyor. Buklet yumuşak ve sert arasında doğru noktada durur. Döşeme tipik olarak pamuktan yapılmıştır ve dayanıklıdır. Bir kanepe, koltuk, yastık veya perde için buklet kumaşı gerçekten çok yönlüdür ve herhangi bir odaya rahat bir hava verir. Ahşap veya metal ile eşleştirilmiş, daha sert kenarlı elemanları yumuşatır.

Geçmiş günlerden bir başka dokunsal vurgu da yeniden doğuşun tadını çıkarıyor. Kadife haklı olarak evlerimize geri dönen zamansız bir klasik. Yumuşak yapısı, kumaşın çeşitli döşemeli ürünler  için çok uygun olduğu anlamına gelir ve karakteristik dikey oluklar malzemeyi heyecan verici hale getirir. Kadife, havasız olma klişesinin aksine, herhangi bir iç tasarım stiline kolayca sığar.

2) Renk ve Formda Saf Doğa

Yaşam alanlarını sıcak bir atmosferle doldurmak doğal malzemeler, renkler ve tekstiller arasında bir simbiyoz yaratma meselesidir. Yumuşak dokular, amorf şekiller ve sessiz toprak tonları, 2022 için ev tekstili trendlerini tanımlayıp ,doğayı sessizce ve gizlice evlerimizin içine yerleştiriyor. Doğaya akıcı bir bağlantı oluşturmak için amorf şekiller sessiz doğal tonlarla birleşiyor.

3) Doğal Malzeme Ve Şekillerin Karışımı

Keten, yün ve ahşap gibi doğal malzemeler hemen her eve organik ve canlı bir kalite kazandırır.  Doğal malzemeler, geçen yılki ‘do it yoursef ‘ akımı sonrası ön plana çıkarak şimdilerde birçok duvar makrome ile süslenmiştir. Sessiz krem tonlarında dokunmuş ve örgülü yünden yapılmış yastıklar ve battaniyeler de doğal ve rahat bir görünüm yaratır. Doğadan ilham alan organik desenler ve parçalar artık her evde…

4) Eğlence & Etkileşim

Tasarımın olmazsa olmazları arasında bulunan kalite, dayanıklılık ve uzun ömürlülük kriterlerinin yanı sıra insanların satın alma tercihinde önemli rol oynayan artık yeni fonksiyonlar bulunuyor. Yaşam alanlarında asıl fonksiyonun yanı sıra hayatımıza neşe getiren , insanlar arası etkileşimi arttıran tasarımlar daha çok tercih edilecek.

5) Sürrealist Tasarımlar

İnsanlardaki kaçış duygusu sürrealizme olan yönelişi arttırdı. Bu durum hem ürün tasarımı hem de tekstil tasarımına da yansıdı. 30000 adet kumaş parçası  kullanılarak üretilen bu koltuk rengi, dokusu ve formu ile de sürrealist bir tasarım.

6) Sürdürülebilir Kumaşlar

Yün, ipek , pamuk gibi ham maddeler başta olmak üzere doğada bulunan birçok malzemenin karışımı ile elde edilen yeni sürdürülebilir kumaş türleri üretimi ve kullanımı her geçen gün artacak. Organik pamuk ve  doğal bitki lifleri kullanımı doğa dostu firmalar için olmazsa olmaz malzemeler haline gelecek.

7) Organik Kamuflaj

Moda dünyasından 2022 tekstil trendlerine doğru fırlatılan “organik kamuflaj. Sıcak toprak ve pastel tonlarda, bu trend motifi yumuşak, kumlu plajları, denizi veya ormanı akla getiriyor. Bir halı veya yastık üzerinde, “organik kamuflaj”, sade bir kanepe ile eşleştirildiğinde canlı bir görünüm yaratır.

8) Denim

Gelecek yıllarda etkisi artacak bir diğer tekstil trendi denim.‘Denim on Denim’ diye adlandırılan baştan aşağı denim kombinleri ve işlenmemiş kot kumaşından tasarlanmış giysi ve ürün tasarımları popüleritesini arttırmaya devam ediyor. Taşlanmış, ağartılmış jeanlerin yanı sıra işlenmemiş jean’in kendine özgü koyu ve derin lacivert rengi ile beyaz ya da sarı renk dikişlerin kontrastının vurgulandığı birçok tasarım da göze çarpan trendler arasında.

.

9) Miras

Tüm dünyada ses getiren bir diğer akım ise atalardan kalan zenginlikler…Markalar fark yaratmak ve öne çıkmak  için kültürel kodlardan ve geçmişin izlerinden besleniyor. Anneanneden toruna ya da evladiyelik diye adlandırabileceğimiz zamansız klasikler birçok sektöre ilham verecek.

10) Kürk ve Peluş

Hayvanseverlerin de büyük katkısı ile kürkler artık hem ulaşılabilir fiyatta hem de hayvanlara işkence edilmeyen yollarla elde ediliyorlar. Suni kürk ve  peluş parçalar, kışın soğuk günleri için harika birer alternatif sunuyorlar.

11) Püskül ve Tüy

Püsküllü, saçaklı, tüylü tasarımlar trend alarmı veriyor. Sanat sahnelerinden koleksiyonlara, koleksiyonlardan da sokaklara geçiş yapan neşeli parçalar, geçmişten güçlenerek geri dönüyor. Geçtiğimiz sezonlarda tasarımlara bohem bir hava katan iri püsküller, şimdi incelerek modernleşti. Enerjik görünümleri ile dekorasyona da dahil olan tüy ve püsküller keyifli mekanlar sunacak.

12) Pile Ve Katlamalar

Pileyi de 2022 modasında bol bol göreceğiz gibi duruyor. Üstelik sırf eteklerde değil, tulumlarda, pantolonlarda hatta gömleklerde bile ince ve kalın pilelere hazırlanın.

13) Kapitone ve Kabartmalar

Tarihi 12. Yüzyıla kadar dayanan kapitone tekniği asırlardır farklı kültürler tarafından kullanılmış. Çantalar ve retro koltuklar başta olmak üzere son dönemde ‘ yorgan modası ‘ ile daha salaş ve konforlu kullanım alanlarına ulaşacak. Kare burunlu terlik ve sandaletler sonrası puf görüntüler vazgeçilmez bir trend haline geliyor.

14) Metalik Gümüş

Son derece dinamik ve stil sahibi metalik tonlar ve podyumdan sokaklara taşınan gümüş ışıltılar fütürizmi simgeleyen dokusuyla ön plana çıkıyor. Klasik parçaların yanı sıra sportif ve elegant parçalarda da kullanımı artacak.

15) Lavanta Ferahlığı

Son yıllarda en beğenilen renklerden olan lavanta, leylak diye de bilinen lila yumuşak tonuyla romantik olduğu kadar masumiyeti ve çekiciliği ile ön plana çıkıyor. Pijamadan kozmetiğe kadar her alanda etkisini her geçen gün artırıyor.

16) Optimistik Pembe

Çocuksu siluetlerden cool ve olgun görünümlere terfi eden pembe pandemi sonrası kaygıdan uzaklaştırıp, özgür hissettiriyor. Tepeden tırnağa pembenin etkisi kozmetikten dekorasyona her alanda  iyimser duyguları ön plana çıkaracak

17) Gün Batımı

Gün batımı tonlarının degrade ve batik gibi doku etkisi verecek şekilde kullanımının yanında bir arada kullanımı da duygusal anlamda iyi hissettirip içimizi ısıtacak.

18) Deri

Klasik vintage deri kullanımı yerini parlak yumuşak ve dokulu vinillere bırakacak. Alışılmış siyah ve kahve tonlarında orjinal deriler in tercihi azalarak  zamanla pastel tonlarda ve doku efektli  vegan deriler ön plana çıkacak.

19) 60’lar

Dünyanın belki de en keyifli zamanlarından 60’lı yıllarda bir tarafta fütürizm ilerlerken ,  aynı zamanda bohem ve hippie tarzlar görülüyor. Bu dönemin kendi içinde uyumlu çok kültürlülüğünün izleri karşımıza mini etekler, babydoll elbiseler, çizmeler ve yaka detayları olarak çıkacak.

20) Evde Kal

Karantina döneminde sokak modası yerini ‘evde kal’ stiline bıraktı. Modumuzu yükseltip ,eğlenmek  ya da zoom toplantıları için şık giyinsek de genel anlamda konfor ve ev rahatlığı yükselişe geçti. Topuklu ayakkabılar yerini rahat terliklere  bırakırken pijamalar, trikolar ve eşofmanlar  uzun süre varlığını sürdürecek.