ULUSLAR ARASI FUARLAR

Dekorasyon İpuçları

Yaşam alanlarınızda kendi stilinizi yansıtmak istiyorsunuz ama bazı ip uçlarına da ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz, gelin bu yazımızda bu ip  uçlarına beraber değinelim. Öncelikle kendi tarzınızı belirlemek ile başlamalısınız, Klasik bir tarza mı sahipsiniz modern minimal bir stili mi benimsiyorsunuz yoksa bir çok tarzı bir arada kullanmaktan yana olanlardan mısınız ? Öncelikle neyi sevdiğinizi ve nasıl bir alanda zaman geçirmek istediğinizi keşfetmelisiniz ,bu noktada öncelikleriniz konforunuz estetik kaygılarınız hepsini bir arada düşünmeye çalışmalısınız.

Stillerin yanı sıra dekorasyonun genel geçer, aykırılık yapılsa bile bu düzlemden çok da uzaklaşmamanız gerektiğini belirteceğimiz bazı nüansları var. Sizler bu ip uçlarını belki biliyor, belki bilmeden gözünüze güzel görünen parçalar, renkler ve boyutlar ile bu ahengi yakalıyor olabilirsiniz. Dekorasyon kavramının sonsuz farklı renk, doku, boyut ve stil kombinasyonlarından bir araya geldiğini unutmamız gerekir. Bu sebeple de önceliğiniz her zaman kendi zevkleriniz ve istekleriniz olmalıdır.

Duvar Rengi

Duvar renginizi seçerken olabildiğince aynı renk paletinin içerisinden seçim yapmalısınız. Örneğin yan yana iki küçük odanız varsa, onları aynı nötr renge boyamak onların daha büyük görünmesine yardımcı olur. Bir renk paletine bakarak farklı odalarda yakın tonları kullanmak gölge etkisi verecektir.Diyelim ki evin salonunu boyatıyorsunuz,öncelikle düşünmeniz gereken, salonunuzun dekorasyonuna ait ve öne çıkan desenli yada çok renkli bir parça olup olmadığıdır. Bu evinizin yer döşemesi de olabilir, kocaman bir tablo ya da salon halınız. Eğer böyle bir parçaya sahipseniz seçmeniz gereken duvar rengi mutlaka nötr tonlar arasında olmalıdır. Böylelikle desenli ve güçlü parçaları daha da öne çıkarabilirsiniz

Özellikle renkleri daha koyu olan koltuklar tercih edeceksiniz duvar renginiz olabildiğince soft bir tonda seçilmelidir. Aksi durum açık renk mobilya ve koltuklarınızı kurgulayacağınız salonunuzda da tam tersi olarak koyu renkleri gönül ferahlığıyla tercih edebilirsiniz. Özellikle renkleri zemin, duvar, mobilya ve tavan olarak geçişlerini aşağıdan yukarıya olacak şekilde, koyudan açığa doğru gidecek bir renk skalasında düşünebilirsiniz. Bu yaşam alanlarınızda güçlü bir etki yaratmanızı sağlar

Mobilya Seçiminde Form Ve Kurgu

Yaşam alanınızın dekorasyonunda ilk sırayı mobilya seçimine vermeniz gerekiyor. Odanızın ölçüsüne uygun boyutlarda mobilyaları tercih etmeniz en güçlü kriter. Aynı şekilde mobilyaların formunu da yaşam alanınızın şekline ve boyutuna uygun bir şekilde belirlemeniz gerekmekte. Örneğin küçük bir oda için büyük bir köşe koltuk, yaşam alanınızı keyifsiz ve kullanışsız bir hale getirmenize neden olurken çok geniş bir odada, küçük koltuklar mekanın soğuk ve boş görünmesine sebep olacaktır. Bu yüzden evinize uygun mobilya seçmek için ölçülendirmeyi doğru bir şekilde yapmalısınız. Sonrasında oda tipinizin ne olduğunu doğru bir şekilde anlamalı, farklı oda tipleri olan dikdörtgen, kare yada L tipi bir salon için hangi oturma kurgusunun daha kullanışlı olacağını belirlemelisiniz. En büyük parçanızın yerleşimini yapmakla işe başlayabilirsiniz; bu bir köşe koltuk yada büyük bir kanepe olabilir.Bu seçim tamamen sizin ölçülerinize ve zevkinize kalmış bir durumdur. Yavaş yavaş oturum alanınızı farklı varyasyonlar ekleyerek tamamlayabilirsiniz. Duvar üniteniz veya tv sehpanız odanızın boyutuna göre seçilmeli ve tv ile olan mesafeniz dikkate alınmalıdır. Hesaplaması ise oldukça kolay olacaktır. Televizyonun dikdörtgenin bir köşesiyle çaprazında bulunan köşesi arasında çizilen çizgi anlamına gelen diyagonal ölçüsü baz alınır. Bu ölçü 2 ya da 2.5 ile çarpıldığında ideal uzaklık elde edilir. Örneğin; 106 cm ekranda 212 cm ile 265 cm arasındaki oturma mesafesi idealdir.

Orta sehpa ve tamamlayıcı sehpalarınız gereğinden büyük olmamalı böylelikle yaşam alanınızda dolaşımı engelleyecek bir faktör haline dönüşmemelidir. Örneğin yaşam alanınız küçük ise sehpalarınızda yuvarlatılmış kenarları olan formlar tercih etmeniz dolaşım için bırakacağınız alanı arttırarak odayı daha büyük göstermenize yardımcı olacaktır. Aynı şekilde  koltuk seçimlerinizde toplam yüksekliği daha düşük koltuklar seçerek odanızı daha geniş ve yüksek tavanlı gösterebilirsiniz. Bu durum mobilyanın yerden yüksekliği ile de bağlantılıdır. Örneğin aynı boyutlarda bir odada yere sıfır bir koltuk ile ayakları yerden yüksek olan bir koltuğun yarattığı etki birbirinden farklı olacaktır. Yüksek ayaklı koltuk ve mobilyalar ortamın daha ferah görünmesini sağlar. Eğer mümkünse koltuklarınızın duvardan olan mesafesini arttırırsanız odanızda daha sıcak ve güçlü bir atmosfer elde edebilirsiniz.

Yaşam alanlarınızda kendinizi daha iyi hissetmek ve ortamın atmosferini güçlendirmek için koltuk şalı, kırlent, kol sehpası gibi detayları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Öncelikli olarak koltuk renginiz ile aynı renk kırlentler seçmemeye özen gösterin, çünkü yaratmak istediğiniz güçlü bir algı ise farklı renk ve dokulara kesinlikle ihtiyacınız olacaktır. Sonrasında yapmanız gereken koltuk boyutunuza uygun formlarda kırlentler seçmek olacak. Kare kırlentler oldukça kullanışlı olsalar da farklı boyut ve form da kırlentler ekleyerek koltuğunuza dinamik bir hava katabilirsiniz. Bu dinamizmi farklı renk ve desenleri kullanarak da elde edebilirsiniz. Koltuğunuzun rengini fon rengi olarak düşünüp bu rengi içinde barındıran desenler, bu renge kontrast yaratacak zıt renkler yada tonsürton bir geçiş için  fon renginizin içinde bulunduğu paletten bir renk seçerek kombinleyebilirsiniz.

Kırlentleri kanepe üzerinde nasıl yerleştireceğiniz konusunda belirli bir kural yoktur, ancak dekoratif etkiyi en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Öncelikle geleneksel görünümlü bir salon tasarlamaya çalışıyorsanız, klasik olana gitmek istersiniz. Yani iki adet ve tıpatıp aynı iki kırlenti her iki uca yerleştirirsiniz. Bu yöntem klasik tarz salonlar için en işe yarar yöntemdir. Daha çağdaş bir salon arzu ediyorsanız eğer bazı şeyleri karıştırma özgürlüğüne sahipsinizdir. Modern ya da eklektik stil bir salonda kırlent düzenlemesi yaparken hiçbir kurala bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Dilediğiniz sayıda yastık kullanabilir ve farklı renkler seçerek dinamik bir dekor elde edebilirsiniz. Kırlentlerinizle elde edeceğiniz bu varyasyonlar odanızın bütün dekorasyonunun bir anda farklılaşmasına ve değişmesine neden olacaktır.

Aydınlatmalar

Avizeler, sarkıtlar, lambaderler, abajurlar… Evinizde hangi aydınlatma ürününe yer verecekseniz verin, önemli olan seçtiğiniz ürünlerin evinizde uyguladığınız dekorasyon ile bütünlük sağlaması. Dekorasyona uygun aydınlatma seçimi yapabilmek için evinizde kurguladığınız dekorasyon stilinin detaylarını göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz. Örneğin klasik dekorasyonda daha gösterişli, altın ve rose renklerinin daha yoğun olduğu bir aydınlatma ürünü seçebilir, modern dekorasyonda ise seçiminizi daha minimal çizgilere sahip geometrik tasarımlardan yana kullanabilirsiniz. Tabii ki bu söylediğimiz, dekorasyon stilinize göre farklılık gösterebilecek bir durum.

Gündüz saatlerinde evinizi aydınlatmanız için en büyük yardımcınız gün ışığı. Sağlıklı aydınlatma için de odanızın her noktasının görülebilir olması ve odanızda karanlık bir nokta kalmaması gerekiyor. Bu doğrultuda, seçtiğiniz tavan aydınlatması yetersiz kalırsa hem dekoratif hem de işlevsel olan lambader aplik, spot gibi ek aydınlatma ürünlerinden yardım alabilirsiniz.

Evinizdeki odaların tamamen aydınlanmasını sağlayabilmek için metrekareye göre aydınlatma hesabı da oldukça büyük önem taşıyor. Odanızın metrekaresi doğrultusunda ihtiyacınız olan lümen değerini elde edebilmek için çok girişli avizeleri de tercih edebilirsiniz. Hangi avizeyi tercih etmeniz gerektiği konusunda size yol gösterecek olan lümen hesabını, uzmanlardan yardım alarak ya da internet sitelerinin hesaplayıcılarını kullanarak bulabilirsiniz. Örneğin 32 m² bir salon için -bir metrekare için 100 lümenin ideal olduğu düşünüldüğünde- 1600 lümen gücü olan 18-23 W LED ampulleri, iki girişli bir aydınlatmada tercih edebilirsiniz.

Evinizi dekore ederken belki de en çok özendiğiniz alan salonunuz. Göz önünde olan ve bolca zaman geçirilen salonlar için aydınlatma ürünleri seçerken dikkat edilmesi gerekenleri bilirseniz hem daha ferah hem de daha dikkat çekici bir alan oluşturabilirsiniz.

Salonunuz büyük ya da küçük olabilir. Siz salonunuzun büyüklüğüne uygun bir ürün tercih etmelisiniz. Açık tasarıma sahip, ampulü kapatmayan ve açık renkli ürünlerin aydınlatma konusunda daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Tavan aydınlatmasına ek olarak alanda daha loş bir etki yaratmak istediğinizde size yardımcı olabilecek lambaderlere de evinizde yer verebilirsiniz. Konsol yada dresuar üzerinde kullanacağınız abajurlar ile hem çok şık bir görüntü elde edebilir hem de farklı bir ışık aksı elde ederek ortamın atmosferini güçlendirebilirsiniz.

Aynalar

Görsel olarak çekici bir şeyin karşısına yerleştirmenin yanı sıra, bir ayna her zaman alan için uygun yükseklikte asılmalıdır. Ayna yüksekliği göz hizasında olması gerekliliğinin aksine, ne yansıtılmak istenildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Göz seviyesi birçok durumda işe yarar, ancak duruma bağlı olarak daha yüksek veya daha alçak yerleşimler de tercih edilebilir.

Tablolar

Evinizin kendi tasarım dilini ortaya koymasına ve tarzını yansıtmasına en büyük katkı sağlayacak unsurlardan biri de tablolardır.Ancak doğru tabloyu seçmek tahmininizden biraz daha zor olabilir.Evinizin tarzını güçlü bir şekilde vurgulayacak sanat eserini seçmek için bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor.

İlk olarak tablonuzun içeriğinde var olmasını dilediğiniz renklere karar vermekle işe başlayabilirsiniz. Bir sanat eseri seçmeye çalışırken insanların yanıldıkları bir konu, her şeyin aynı uyumlu renklerle bir arada bulunmasıdır. Oysa renklerin ahengini sağlamak da başlı başına bir sanattır. Elbette benzer renkler hatta aynı tonların eşleştirilmesinde de güzel kombinasyonlar ortaya çıkabilir ancak yine de tek formül bu değildir. Kontrastın gücünü dekorasyona taşımak ve zıt renkler ile yaşam alanlarınızı canlandırmak da en güçlü tasarım etkilerinden birini yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Seçeceğiniz tabloda dikkat etmeniz  gereken bir diğer nokta da eserin boyutudur. Kurguladığınız alan için ne çok büyük olmalı, ne de küçük kalmamalıdır. Bu sebeple tablonuzun boyutu oldukça önemli bir kriterdir. Örneğin bir kanepenin üzerindeki duvar alanını düşünelim. Genel bir kural olarak, yukarıya asılacak tablo, kanepenin genişliğinin yaklaşık üçte ikisi kadar veya daha büyük olmalıdır. Aynı kural yatak üzerine asılacak tablonun yeri için de geçerli. Ancak bazı eserlerde de bu kural kırılabilir. Birkaç küçük parçanın simetrik ya da asimetrik planıyla da güzel görüntüler oluşabilir. Geniş ve ferah ortamlarda asılacak dev tablolar ortama modern bir hava katacaktır. Ancak küçük ve tavanı alçak yaşam alanlarında bu boyutta tablolar çok da keyifli olmayacaktır.

Bunun yanı sıra seçeceğiniz tablonun tarzı da oldukça önemli başka bir kriterdir. Örneğin daha geleneksel tarzda döşenmiş bir odada, modern bir sanat eseri çarpıcı bir odak noktası yaratabilir, Modern ve minimal bir alanda ikonik bir parça yoğun ve güçlü bir etki yaratmanızı sağlayabilir.Tarzları ve renkleri karıştırmak bilinçli olarak yapıldığında güçlü tasarım efekti oluşturabilir. Bu yüzden bakış açınızı değiştirip farklı stilleri bir arada kullanmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki sizi iyi hissettirecek her dokunuş sizin dekorasyonunuzun bir parçası olmaya adaydır.

İç Mekanlara İlham Verecek Moda ve Tekstil Trendleri

Pandemiden önce, evlerimiz hayatımızın sadece bir parçasıydı. Koronavirüs salgını her şeyi değiştirdi. Birçok insan kendi dört duvarında her zamankinden daha fazla zaman geçirdi ve evlerimiz hayatımızda merkezi bir rol üstlendi. ” Evde yaşam ” geçen yıl kaçınılmaz bir tema haline geldi. Ailemizle daha çok vakit geçirdiğimiz , huzurla çalışabildiğimiz ,yemek pişirdiğimiz ve spor yaptığımız bu ortamdan beklentimiz her zamankinden daha huzurlu ve fonksiyonel olması Pandemi bitse dahi bu yeni rutin %60-65 insan için değişmeyecek ve evler daha önemli ve değerli olmaya devam edecek. Bu nedenle yaşam alanlarından beklenti  renklerden dokulara kadar bizi sımsıcak karşılayacak bir atmosferde olmalı. Doğaya dönüşün etkisiyle insanları sarıp sarmalayarak güvende hissettirecek yumuşak ve natürel dokulu malzemelere yöneliş oldu. Ev içerisinde içimizi ısıtan güneş ve toprak tonları , deri tonlamaları, yeşilin her tonu aynı zamanda  mental sağlığa da katkıda bulunacak. Dış dünyaya açılamadığımız zamanlarda bitkiler ve doğanın taklidi yüzey, desen  ve dokular içimizi açacak.
Tüm dünyada öne çıkan ve iç mekanlara ilham verecek 20 moda ve tekstil trendinin bir listesini hazırladık.

1) Klasikleri Yeniden Keşfetmek: Buklet Ve Kadife

Çoğu insan buklet kumaşı düşündüğünde, akla gelen ilk görüntü muhtemelen 1950’lerden dünyaca ünlü ve zamansız Coco Chanel takımıdır. 1980’lerde ve 1990’larda, kumaş trend radarından kayboldu. Ancak bu yıl iç tasarımda harika bir geri dönüşü kutluyor. Buklet yumuşak ve sert arasında doğru noktada durur. Döşeme tipik olarak pamuktan yapılmıştır ve dayanıklıdır. Bir kanepe, koltuk, yastık veya perde için buklet kumaşı gerçekten çok yönlüdür ve herhangi bir odaya rahat bir hava verir. Ahşap veya metal ile eşleştirilmiş, daha sert kenarlı elemanları yumuşatır.

Geçmiş günlerden bir başka dokunsal vurgu da yeniden doğuşun tadını çıkarıyor. Kadife haklı olarak evlerimize geri dönen zamansız bir klasik. Yumuşak yapısı, kumaşın çeşitli döşemeli ürünler  için çok uygun olduğu anlamına gelir ve karakteristik dikey oluklar malzemeyi heyecan verici hale getirir. Kadife, havasız olma klişesinin aksine, herhangi bir iç tasarım stiline kolayca sığar.

2) Renk ve Formda Saf Doğa

Yaşam alanlarını sıcak bir atmosferle doldurmak doğal malzemeler, renkler ve tekstiller arasında bir simbiyoz yaratma meselesidir. Yumuşak dokular, amorf şekiller ve sessiz toprak tonları, 2022 için ev tekstili trendlerini tanımlayıp ,doğayı sessizce ve gizlice evlerimizin içine yerleştiriyor. Doğaya akıcı bir bağlantı oluşturmak için amorf şekiller sessiz doğal tonlarla birleşiyor.

3) Doğal Malzeme Ve Şekillerin Karışımı

Keten, yün ve ahşap gibi doğal malzemeler hemen her eve organik ve canlı bir kalite kazandırır.  Doğal malzemeler, geçen yılki ‘do it yoursef ‘ akımı sonrası ön plana çıkarak şimdilerde birçok duvar makrome ile süslenmiştir. Sessiz krem tonlarında dokunmuş ve örgülü yünden yapılmış yastıklar ve battaniyeler de doğal ve rahat bir görünüm yaratır. Doğadan ilham alan organik desenler ve parçalar artık her evde…

4) Eğlence & Etkileşim

Tasarımın olmazsa olmazları arasında bulunan kalite, dayanıklılık ve uzun ömürlülük kriterlerinin yanı sıra insanların satın alma tercihinde önemli rol oynayan artık yeni fonksiyonlar bulunuyor. Yaşam alanlarında asıl fonksiyonun yanı sıra hayatımıza neşe getiren , insanlar arası etkileşimi arttıran tasarımlar daha çok tercih edilecek.

5) Sürrealist Tasarımlar

İnsanlardaki kaçış duygusu sürrealizme olan yönelişi arttırdı. Bu durum hem ürün tasarımı hem de tekstil tasarımına da yansıdı. 30000 adet kumaş parçası  kullanılarak üretilen bu koltuk rengi, dokusu ve formu ile de sürrealist bir tasarım.

6) Sürdürülebilir Kumaşlar

Yün, ipek , pamuk gibi ham maddeler başta olmak üzere doğada bulunan birçok malzemenin karışımı ile elde edilen yeni sürdürülebilir kumaş türleri üretimi ve kullanımı her geçen gün artacak. Organik pamuk ve  doğal bitki lifleri kullanımı doğa dostu firmalar için olmazsa olmaz malzemeler haline gelecek.

7) Organik Kamuflaj

Moda dünyasından 2022 tekstil trendlerine doğru fırlatılan “organik kamuflaj. Sıcak toprak ve pastel tonlarda, bu trend motifi yumuşak, kumlu plajları, denizi veya ormanı akla getiriyor. Bir halı veya yastık üzerinde, “organik kamuflaj”, sade bir kanepe ile eşleştirildiğinde canlı bir görünüm yaratır.

8) Denim

Gelecek yıllarda etkisi artacak bir diğer tekstil trendi denim.‘Denim on Denim’ diye adlandırılan baştan aşağı denim kombinleri ve işlenmemiş kot kumaşından tasarlanmış giysi ve ürün tasarımları popüleritesini arttırmaya devam ediyor. Taşlanmış, ağartılmış jeanlerin yanı sıra işlenmemiş jean’in kendine özgü koyu ve derin lacivert rengi ile beyaz ya da sarı renk dikişlerin kontrastının vurgulandığı birçok tasarım da göze çarpan trendler arasında.

.

9) Miras

Tüm dünyada ses getiren bir diğer akım ise atalardan kalan zenginlikler…Markalar fark yaratmak ve öne çıkmak  için kültürel kodlardan ve geçmişin izlerinden besleniyor. Anneanneden toruna ya da evladiyelik diye adlandırabileceğimiz zamansız klasikler birçok sektöre ilham verecek.

10) Kürk ve Peluş

Hayvanseverlerin de büyük katkısı ile kürkler artık hem ulaşılabilir fiyatta hem de hayvanlara işkence edilmeyen yollarla elde ediliyorlar. Suni kürk ve  peluş parçalar, kışın soğuk günleri için harika birer alternatif sunuyorlar.

11) Püskül ve Tüy

Püsküllü, saçaklı, tüylü tasarımlar trend alarmı veriyor. Sanat sahnelerinden koleksiyonlara, koleksiyonlardan da sokaklara geçiş yapan neşeli parçalar, geçmişten güçlenerek geri dönüyor. Geçtiğimiz sezonlarda tasarımlara bohem bir hava katan iri püsküller, şimdi incelerek modernleşti. Enerjik görünümleri ile dekorasyona da dahil olan tüy ve püsküller keyifli mekanlar sunacak.

12) Pile Ve Katlamalar

Pileyi de 2022 modasında bol bol göreceğiz gibi duruyor. Üstelik sırf eteklerde değil, tulumlarda, pantolonlarda hatta gömleklerde bile ince ve kalın pilelere hazırlanın.

13) Kapitone ve Kabartmalar

Tarihi 12. Yüzyıla kadar dayanan kapitone tekniği asırlardır farklı kültürler tarafından kullanılmış. Çantalar ve retro koltuklar başta olmak üzere son dönemde ‘ yorgan modası ‘ ile daha salaş ve konforlu kullanım alanlarına ulaşacak. Kare burunlu terlik ve sandaletler sonrası puf görüntüler vazgeçilmez bir trend haline geliyor.

14) Metalik Gümüş

Son derece dinamik ve stil sahibi metalik tonlar ve podyumdan sokaklara taşınan gümüş ışıltılar fütürizmi simgeleyen dokusuyla ön plana çıkıyor. Klasik parçaların yanı sıra sportif ve elegant parçalarda da kullanımı artacak.

15) Lavanta Ferahlığı

Son yıllarda en beğenilen renklerden olan lavanta, leylak diye de bilinen lila yumuşak tonuyla romantik olduğu kadar masumiyeti ve çekiciliği ile ön plana çıkıyor. Pijamadan kozmetiğe kadar her alanda etkisini her geçen gün artırıyor.

16) Optimistik Pembe

Çocuksu siluetlerden cool ve olgun görünümlere terfi eden pembe pandemi sonrası kaygıdan uzaklaştırıp, özgür hissettiriyor. Tepeden tırnağa pembenin etkisi kozmetikten dekorasyona her alanda  iyimser duyguları ön plana çıkaracak

17) Gün Batımı

Gün batımı tonlarının degrade ve batik gibi doku etkisi verecek şekilde kullanımının yanında bir arada kullanımı da duygusal anlamda iyi hissettirip içimizi ısıtacak.

18) Deri

Klasik vintage deri kullanımı yerini parlak yumuşak ve dokulu vinillere bırakacak. Alışılmış siyah ve kahve tonlarında orjinal deriler in tercihi azalarak  zamanla pastel tonlarda ve doku efektli  vegan deriler ön plana çıkacak.

19) 60’lar

Dünyanın belki de en keyifli zamanlarından 60’lı yıllarda bir tarafta fütürizm ilerlerken ,  aynı zamanda bohem ve hippie tarzlar görülüyor. Bu dönemin kendi içinde uyumlu çok kültürlülüğünün izleri karşımıza mini etekler, babydoll elbiseler, çizmeler ve yaka detayları olarak çıkacak.

20) Evde Kal

Karantina döneminde sokak modası yerini ‘evde kal’ stiline bıraktı. Modumuzu yükseltip ,eğlenmek  ya da zoom toplantıları için şık giyinsek de genel anlamda konfor ve ev rahatlığı yükselişe geçti. Topuklu ayakkabılar yerini rahat terliklere  bırakırken pijamalar, trikolar ve eşofmanlar  uzun süre varlığını sürdürecek.

2021 Yazlık Dekorasyon Önerileri

Herkesin bildiği üzere pandemi ile bunaldığımız bir kışı geride bıraktık. Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam fikri hepimizin önceliği haline geldi. Bu sebeple fiziksel ve mental sağlığımız için yaşam alanlarımızı daha keyifli bir hale getirmek istiyoruz.. Yaz döneminin gelmesiyle, tatil dönemi de başlamış oldu. Kimisi tatil için otelleri tercih ederken kimisi de yazlık evleri tercih ederek tatillerini yapıyorlar. Yazlık evlerin artık daha uzun süre kullanılmaya başlanması ile dekorasyon telaşı da başlamış oldu. Yazlık evlerin dekorasyonu denilince genellikle ,eski eşyaları kullanmak akla gelse de; o mekanların da yaşam alanı olduğunu unutmamalı doğru renkler,dokular ve doğru bir tasarım anlayışı ile çok daha keyifli yaşam alanları yaratmalıyız.

Güneşin İçeri Girmesine İzin Verin

Yazın en iyi yanı, alanınıza gelen doğal ışıktır. Önümüzdeki yıllar içinde geçerli olacak en önemli iç mekan tasarım trendi, bol miktarda doğal ışığa sahip evlerdir, bu nedenle dünyanın dört bir yanındaki iç mimarlar bunu tavsiye etmektedir. Yaşadığınız alana sahip değilseniz bunu başarmak zor olsa da, pencerelerinizi açık tutarak veya şeffaf perdeler kullanarak gelen ışığı her zaman en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, yaşadığınız alana sahipseniz, bölgenizin her zaman doğal ışıkla dolduğundan emin olmak için büyük pencereleri tercih edebilirsiniz. Büyük pencereler, yaz aylarında sınırlı olsa bile, tüm güneş ışığını içeri sokmaya yardımcı olur.

Sessiz ve Nötr Renk Paletleri

Beyaz, Fildişi, soluk gri ve bej, genellikle yazlık plaj evleri ile ilişkili renklerdir. Bu renkler tüm yıl boyunca geçerli olacak tasarım trendlerinden biridir. Nötr renk paleti, zaman geçtikçe değiştirmek istediğiniz herhangi bir renk şeması için size mükemmel bir zemin sunarken, aynı zamanda kendi renklerini de kolaylıkla tamamlıyor. Herhangi bir noktada dekorunuza biraz renk katmak istiyorsanız, bu durum işinizi kolaylaştırıyor. Yapmanız gereken tek şey, zevkleriniz farklılaştıkça yastıklar, koltuk şalları, kilimler ve aksesuar gibi elementleri değiştirmek olacaktır. Nötr mobilyalarınız, bu tarz etkileşimlere zemin sağlamak için güzel bir iş çıkaracaktır.

Sessiz renkler ise doygunluğu düşürülmüş renklerdir. Tatil kavramını bir dinlence olarak düşünürsek gözü yormayan ama neşe ve huzur veren renkleri tercih etmemiz gerekmektedir. Bunun içinde sessiz renklere ihtiyacımız vardır. Ortamı aydınlık ve ferah gösterecek, sizin üzerinizde pozitif bir enerji oluşturacak olan bahçe ve deniz odaklı renklerin dışında yaşam alanlarınıza enerji katacak olan pastel toprak tonları  arasından seçim yapabilir, ruhunuzu dinginleştirebilirsiniz.

Uzun bir kışın ardından baharı ve yazı karakterize eden turuncu, toz pembe ve terracottadan oluşan bir renk paletini yaşam alanlarınıza katmanız size kendinizi iyi hissettirecek, ayrıca 2021 yaz trendlerinde olan floral dekorasyon da bu renkleri kullanmanız için gayet elverişli olacaktır.

Doğal Elementler ve Rahatlık Hissi

Her dekorasyonda olduğu gibi yazlık dekorasyonunuzda da konfor ve rahatlık ön planda olmalıdır. Özellikle sıcak yaz aylarında konforun önemi daha çok artmaktadır. İlk olarak zamanınızın büyük bir bölümünü geçireceğiniz döşemeli grupları oluşturmalısınız. Rahat bir koltuk, pamuklu ve havadar dokular ile serinlik hissiyatı yaratmak yazlık dekorasyonunun olmazsa olmaz kurallarından biridir. Özellikle plaj ile ev arasında hareket akışının ve sirkülasyonun fazla olduğu yazlık evlerde koltuklarınız için seçeceğiniz kumaşın leke tutmamasına da ayrıca önem göstermelisiniz.

Yazın enerjisini her daim hissetmek için doğallığı iç mekanlara olabildiğince taşımaya çalışmalısınız. Bunun için de doğal ve cilasız ahşabı tercih edebilirsiniz.. Açık ahşap tonlarının hem ferah hem de natürel etkisi size de kendinizi iyi hissettirecektir. Minimal trendin olmazsa olmazlarından olan açık tonlardaki ahşaplar yılın bütün yorgunluğunu atmanıza yardımcı olacaktır. Genellikle doğal ahşabı, masa, dolap ve konsol gibi büyük parçalarda kullanabileceğiniz gibi daha küçük parçalarda natürel başka malzemeler ile kombin yaparak da tercih edebilirsiniz. Ahşabın sıcaklığını zarif bir şekilde dekorasyonunuz da hissetmek isterseniz rattan, hasır ve keten gibi dokular ile güçlü bir etki oluşturabilirsiniz.

Doğayı Evlerinize Konuk Edin

Son zamanlarda, insanlar bitkilerin anne ve babası olma fikrini oldukça benimsemeye başladı. Bir bitkinin büyümesine yardımcı olma deneyiminde inanılmaz derecede zenginleştirici bir şeyler var. Bu durum da insanları fazlasıyla motive ediyor. Bitkiler aynı zamanda yazlık dekorunun da en önemli parçasıdır. Bitkileri ve sulu meyveleri dekorunuza dahil ederek yaşam alanlarınızı güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda yazlık evlerin en önemli yaşam alanları bahçelerdir. Bahçelerinizde yapacağınız etkili bir dekorasyon sizin ve sevdiklerinizin keyifle zaman geçirmesini sağlayacaktır.

Bahçe dekorasyonunda da yazlık evinizin dekorasyonunda ilk sırada yer verdiğimiz gibi ferahlık kavramını en üst noktada tutmanız gerekmektedir. Kullanılacak çiçeklerin seçimi, yetiştiriciliği, peyzaj ürünleri, bahçe dekorları ve bahçe mobilyası seçimi bahçe dekorasyonu için oldukça önemlidir.

Kullanılan bitkilerin sayısı, uyumu birbiriyle olan dengesi bahçenizi abartıdan uzak tutarak ferah ve huzurlu bir yer haline getirmeniz için dikkat edilmesi gereken noktalardır. Kendinize oluşturmak istediğiniz sessiz, huzurlu bir bahçe için peyzaj ürünleriyle yapabileceğiniz şeyler sınırsızdır. Bitkilendirme olarak birçok bitkiyi kullanabilirsiniz. Örneğin bahçenizde kullanabileceğiniz sardunya ,begonvil, gül, lavanta, hanımeli, ezan çiçeği,, hercai, menekşe, cam güzeli gibi çiçekler alanlarınızı size özel bir cennet bahçesine çevirmenize yardımcı olacaktır. Peyzajda yapabileceğiniz şeyler sadece çiçekler ile de sınırlı değildir tabi ki çakıl taşları yada büyük peyzaj taşlarıyla yapacağınız yürüyüş yolları hem güzel bir görüntü sunacak hem de rahatlamanızı sağlayacaktır. Ferahlık faktörünü es geçmemek için bahçelerde 3 farklı çiçek türü seçmeniz önerilir, tabi uyumlu olmaları kaideleri ile bu sayı bir miktar daha arttırılabilir. Kullandığınız mobilyalar peyzaj ürünleri yada dekorlarınız ile bir konsept oluşturup ona göre bahçenize koyacağınız çiçekleri seçebilirsiniz veya kendi oturma alanlarınızda kullandığınız şezlong bahçe salıncağı ya da bu ürünlerin yanında kullanacağınız büyük dış mekan şemsiyelerinin renk ve desenleriyle uyumlu o ortama özel çiçekler seçebilirsiniz.

Bahçe dekorasyonunda sıra bahçe mobilyalarına geldiğinde dayanıklılık ve estetik en önemli ilk iki kriterdir. Genelde teak ağacı ve alüminyum malzemelerin daha fazla tercih edildiğini görebiliriz. Bahçe mobilyaları genel olarak dış ortamda bulunduğundan uzun ömürlü olmasına çok büyük önem taşır. seçeceğiniz minder ve kumaşların terletmeyen ,su tutmayan nano teknolojili ürünler olmasına özen göstermelisiniz. Bunun dışında bahçeniz yeni dekore edilmekte ve uzun ağaçlara sahip değilseniz güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kesinlikle bir dış mekan şemsiyesi edinilmesi gerekmektedir.

Doğanın iyileştirici gücünü iç mekanlarınızda olduğu gibi bahçelerinizde, teras ve balkonlarınızda da tasarlamak size iyi gelecektir.

Duvar Dokumaları

Hasır Sepetler Ve Hasır Tabaklar

Eskiden sadece rustik bir görünüm yakalamak için kullanılan hasır sepet, bugünlerde hemen her dekorasyonun bir parçası haline geldi. Hasır sepet, retro tutkunlarından İskandinav stili minimalizmini tercih edenlere ve hatta endüstriyel mimari şıklığı sevenlere kadar herkes için vazgeçilmez bir seçenek oldu.

Üstelik sadece banyoda değil; salon, yatak odası ve mutfak gibi evin birçok alanına da uyum sağladığı için hasır sepet dekorasyonu trend haline geldi.

Hasır sepetleri evinizde günlük olarak olarak kullandığınız koltuk şalı, pike gibi parçaları hem dekoratif hem de fonksiyonel bir şekilde stoklayacağınız bir alan oluşturacaktır. Hasır sepetlerinizi iç kısmı dışarı bakacak şekilde duvara astığınızda hem duvarınızda şık bir alan oluşturacak hem de her varsa evcil hayvanınız için yüksekte sevimli bir yer sağlayabilirsiniz. Hasır sepetlerinizi yaşam alanlarınızda dergilik sehpa  ve saksı olarak da kullanmanız mümkün.. Bu nokta da nasıl değerlendirmek istediğiniz sadece size kalmış bir durum.

Hasır tabaklar ve hasır şapkalar hem dekorasyonunuzda fark yaratmanızı hem de duvarınızda yazın güçlü enerjisini hissetmenizi sağlar. Duvarınızda kurgulayacağınız koreografi ve renk uyumu tamamen size kalmış.

Artisan Dekorasyon

Benzersiz tasarım öğeleri ile el işçiliğini ve bilgi birikimini öne çıkaran bir diğer trend ise artisan dekorasyondur. 2021 yılında özellikle  ürünleri ile iç mekanımıza davetkar bir hava katabilirsiniz. Özellikle minimal bir şekilde tasarlanmış seramik aksesuarları hem mutfağınızın vazgeçilmez parçası haline getirip hem de dekorasyonunuzda güçlü doğal izler yaratabilirsiniz. Bu parçaları yazlık evinizde açık bir duvar rafında veya konsol üzerinde sergileyebilirsiniz. Boyalı taşlar ve deniz kabuklarından dilediğinizce keyifli aksesuarlar tasarlayabilirsiniz.

Yazın ruhuna uygun olan her detayı evinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Güneşin gücünü içinizde hissetmeniz dileğiyle..

Bitki Terapisi

Bitkiler dış mekanı içeriye taşımanın çarpıcı bir yoludur. İç mekan bitkileri yaşam alanlarımıza renk ve stil katmanın yanı sıra bedenimizi ve ruhumuzu da iyileştirir. Şehir yaşantısı insanları doğadan uzaklaştırarak kapalı alanlarda yaşamaya zorlasa da insan doğası gereği bitki ve toprak ile iletişim kurma eğilimindedir. Doğayla iç içe yaşam insanlara verdiği huzurun yanı sıra, stresten uzaklaşmayı da sağlar. Yaşam alanlarımızda yeşilin görsel olarak rahatlatıcı yönü ile birlikte beraberinde getirdiği rutin uğraşlar da tartışılmaz bir terapidir aslında…

Renkleri ve formları ile dekorasyona canlılık ve huzur katan  canlı bitkiler görselliğin ötesinde  kokuları ile  de yaşam alanlarındaki stres seviyesini azaltır. Gelişmiş ülkelerde uygulanan   Horticultural therapy yani bahçecilik terapisi bitki, toprak ve doğa ile geçirilen zamanın fiziksel ve mental sağlık üzerindeki olumlamaları ile tedavi  yöntemi olarak uygulanır. Son yıllarda bu durum herkes tarafından kabul edilmiş ve yükselen bir trend olarak dekorasyonda ev bitkileri öne çıkmaya başlamıştır.

Evdeki bir saksı bitkisi bile aksiyete seviyesini düşürerek yaşam kalitesini artırır. Bir bitkinin büyüdüğünü ve çiçek açtığını görmek tatmin duygusunun oluşumunu destekler, tıpkı metaforik bir şekilde kendi gelişimimizi izlemek gibi. Yapılan araştırmalara göre yoğun iş temposu arasında 3 dakikalık bir mola verip, masanızdaki çiçeği sulamak veya izlemek stres seviyenizin azalmasını ve kalp atışlarımızın dinginleşmesini sağlar. Bitkilerin stres hormonu olarak da bilinen kortizol üretimini dengelediğine dair çalışmalar da mevcut. Bitkiler aynı zamanda zihni deşarj eder. Şehir hayatının ve iş temposunun yoğunluğundan şikayetçi olanlar, dekoratif olsa da evin bir köşesinde bulunan küçük bir saksı bitkisiyle tekrar doğaya dönme şansı yakalar. Aynı zamanda bitkilerle ilgilenmek zihni arındırarak daha kolay odaklanmamızı sağlar ve hafızamızı güçlendirir. Bitkilerin psikolojik, sakinleştirici ve ağrı kesici özelliklerine dair bilimsel araştırmalar kanıtlanmıştır. Doğa temalı fotoğraf ve resimlere bakıldığında dahi kalp aktiviteleri ve kan basıncında ölçülebilir iyileşmeler kaydedilmiştir. Bitkiler yaşam alanlarının ambiyansını değiştirirken farklı dekorasyon stillerine de kolaylıkla uyum sağlar. Dekorasyonda kullanıldığında, alanın daha ferah görünmesine neden olur.

Evde Bitki Yetiştirmenin Faydaları

Bitkiler mekana huzur, sakinlik ve mutluluk hissi verirken merhamet ve sorumluluk duygularını güçlendirir. Doğanın bir parçası olduğumuzu hatırlatır. Çocuklara sevgiyi aşılar, hastalara moral verir. Evdeki bireyler arası iletişimi güçlendirir.

Ortamın karbondioksitini alıp yerine oksijen verirken bulunduğu alanların nemini düzenler. Mekan içindeki sıcaklığı dengelerken odalar arasında ses yalıtımı görevi görür.Ev içerisinde bulunan sigara ve küf kokularının dışında kimyasal maddelerin de kokularını yok eder. Yararlı bakterilerin oluşmasını sağlamanın yanı sıra aromatik kokularıyla evlerin kokusunu değiştirirler.

Siz de evinizin havasını ve enerjisini temizlemek için bir yerden başlamak istiyorsanız bunun en kolay yolu muhtemelen bitkiler olacaktır. Bitkilerimiz her zaman, biz neyi hissetmek istiyorsak o duyguları yansıtırlar. Mekanımızda temiz bir hava mı, serinlik hissi mi, doğayla baş başa kalmak mı, sağlıklı olma arzusunu mu?

Yeni Trend: Balkon Bahçeciliği

Balkon ve teraslar ise evimizin yaz aylarında dışarıya açılan kapısıdır. Yaz aylarının bunaltıcı etkisinden bir nebzede olsa bizi uzaklaştıran bu alanları keyifli bir ambiyansa büründürür. Özellikle balkon veya teras gibi alanları bitkiler ile süslemek, görsel şölen oluştururken aynı zamanda yenilenme enerjisini de ayağımıza getirir. Doğaya daha yakın olma olanağı sunan bitkiler ayrıca görme gücünü arttıran, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bitkiler en keyifli anlarımızda güzel kokusuyla bizi motive ederek, bir sonraki güne daha hızlı hazırlanmamıza da yardımcı olacaktır.

Dekorasyonda Bitkilerin Kullanımı

Kanepenin Yanında ki Büyük Bir Bitki

Kanepelerin yanları biraz boş veya ihmal edilmiş olabilen bir bölümdür. Büyük boyutlu bir süs bitkisi kanepe ile birlikte sergilenebilir. Dekorasyona uyumlu bir bitki seçimiyle harika bir görüntü yakalanabilir. Evimizin salonundaki berjerin yanına koyacağımız devetabanı gibi büyük bir bitki ile içimizi açacak bir keyif köşesi hazırlayabiliriz. Ayaklarınızı uzatıp günün stresini atacağımız alanlarda canlı bir yeşil bitki her zaman iyileştirici bir etki yaratır.

Raflardaki Hareket

Evimizi  raflardaki bitkilerle dekore etmek akıllıca bir plandır. Ancak, rafa yerleştirmek için sadece bitkiler  tekdüze ve sıkıcı görünür. Bunun yerine kitapları , tabloları  ve dekoratif objeleri  karıştırarak çekici ve kişiselleştirilmiş alanlar oluşturabiliriz. Bir arada sergilenen objeler ve bitkilerin doğal dokusu mekanlarda yer kaplamadan canlılık ve doğallık yaratmanın oldukça şık bir yoludur. Bu samimi görüntü evinde sıcak bir atmosfer isteyenler için oldukça ideal bir dekorasyon fikri oluşturur.

Yüzeylerdeki Ahenk

Hiç kullanmadığınız bir alana veya boş bir yüzeye sahipseniz bitkileriniz bu köşeye yeni bir yaşam ve derinlik katar. Tek bir bitki yerleştirmek çoğu zaman etkileyici görünmeyecektir. Bu yüzden bir arada sergilemek için bir yüzey kullanabiliriz. Bu kullanım hacim yaratacak ve daha güçlü bir etki uyandıracaktır. Farklı büyüklüklerde bitki ve saksıların karışımını mekana ahenk katacaktır. Pencere önü ,  katmanlı sehpalar veya bitkilerimizi barındırabilecek başka bir yüzey kullanabiliriz.

Saksılardaki Küçük Dokunuş

Çeşitli boyutlarda kolayca temin edilebilir tasarım saksılar kullanmak yerine mevcut kapları boyayarak özelleştirebiliriz. Bu bize özel  dokunuşun ve dekorasyonu bitkilerle bütünleştirmenin mükemmel bir yoludur.

Boş Köşeler Artık Davetkar

Muhtemelen oturma odasında garip bir köşemiz var ya da belki merdivenimizin altında dev bir boşluk… Bununla başa çıkmak için birkaç seçenek var. Bu boşluğu büyük bir bitki yerleştirerek doldurabilir ya da  farklı türlerdeki küçük bitkileri bir araya getirebiliriz. Daha düzenli bir görünüm için bitki standları kullanmak iyi bir fikir olacaktır.

Asılı Bitkiler

Bir başka harika fikir de yaşam alanında asılı bitkilere sahip olmaktır. Küçük saksıları sarkıtarak, yalnızca alanı güzelleştirmekle kalmayıp, aynı zamanda eve tazelik katan çeşitli bitkileri saklamanın da bir çözümü. Muhteşem bir etki yaratmak için gereken sadece birkaç küçük sarkıt saksı…

Oksijen Deposu Duvarlar

Buna dikey saksı demekten çok bitki duvarı desek daha doğru olur.Saksılar içine ekilmiş bitkilerin duvarın bir parçasıymış gibi dekore edilmesi güzel bir görüntü oluşturması yanında oksijen deposu bir duvara da sahip olmamıza yardımcı olacaktır.

Pandemi sürecinde hepimiz içeride sıkışıp kaldık ve hayatımızda daha fazla yeşile özlem duyuyoruz. Birçoğumuzun bitkilerle ilgilenmek ve hobi edinmek  için daha fazla zamanı var. İç mekan bitkileri ise kısa  süreçte yaşamımıza renk ve neşe katan hobiler listesinin başında. Çocuklarımız da onlar hakkında bilgi edinmeye ve yardım etmeye bayılacak. Bulunduğu ortama canlılık ve neşe katan her güneşli köşede bulunması gereken 20 popüler iç mekan bitkisinin bir listesini hazırladık.

1) Pilea Peperomioides – Çin Para Bitkisi

Pilea olarak da adlandırılan madeni para bitkisi, sevimli küçük yuvarlak yapraklara sahiptir. Zenginlik, bolluk ve şans sembolü olan pileanın, çiçek bakımı konusunda hiç tecrübesi olmayanlar için bile yetiştirmesi kolaydır. Işığı seven pilealar sıcak, güneşli mutfaklar için harika bir bitki adayıdır. Toprak biraz kuruyana kadar sulama yapmayı beklemelisiniz çünkü ıslak toprakta yaşamayı pek sevmez. Yapraklarına göz kulak olun; kıvrıldıklarını fark ederseniz, bu, bitkinin yeterince ışık almadığının ve pencereye daha yakın veya daha parlak bir noktaya taşınması gerektiğinin bir işaretidir.

2) Elestica-Kauçuk Ağacı

Salon bitkileri arasında bakımı en kolay bitkilerdendir. İri ve genellikle kalın yeşil yapraklı bu bitkinin az ışık alan ve düşük sıcaklıkta bir yere yerleştirilmesi gerekir. Kauçuk ağacının hava akımına maruz bırakılmaması gerekir. Toprak hafif kurumuşsa saksı altı sulaması yapılmalıdır. Kauçuk ağaçları, en iyi doğal hava temizleyicilerden biri olma avantajına sahiptir. Temiz havanın tadını çıkarmak için tercih ettiğiniz oturma alanının yakınına yerleştirin. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu ağaç dış mekan dekorasyonunda bilhassa gölge verici bir ağaç olması sebebiyle çok tercih edilir. Isı değişimlerine dayanıklılığı, her mevsim yeşil yaprakları ve hoş görünümü ile pek sevilir ve tercih edilir. Bitkinin adeta yazıcıdan çıkmış gibi olan muntazam yaprakları; benzer büyüklükte bitkiler, birkaç tablo ve bir berjer ile bir araya getirildiğinde nostaljik bir dinlenme köşesi yaratmamıza olanak tanır.

3) Senecio Rowleyanus-İnci Tanesi

Senecio Rowleyanus Güney Afrika kökenli succulent özellikli bir bitkidir. Bezelye ve tesbih çiçeği olarak da bilinir. Tırmanıcı ve yayılıcı  bir bitki olması sebebiyle  toprağa değen yerlerinden yeni kökler verir ve büyümesini sürdürür. Kumlu topraklarda fazla sulama yapmadan bakılmalıdır. Bitkinin saksı içerisindeki toprağı tamamen kaplamadıkça sarkıtılması tavsiye edilmez. Bu şekilde bitkimiz daha güçlü köklenecek ve sarkmaya elverişli olacaktır. Bol aydınlık yerlerde filtrelenmiş güneş ışığından faydalanabilir. Aşırı sulama bitkinin çürümesine sebebiyet verir. Toprak nemi geçtikten sonra bitkiye su verilmelidir. Mümkünse sulama yuvarlak tanelerine değdirmeden sadece toprağa az miktarda yapılmalıdır.

4) Yucca – Yuka

Diğer bir adıyla Massengena çiçeği yaz ve kış aylarında rahatça yetiştirebilecek dekoratif bakımı kolay ev bitkisidir. Güneşi seven ama aynı zamanda güneşe karşı çok hassas olan Yuka, gün içerisinde yapraklarını güneşe doğru uzatacaktır, bu sebeple direkt güneş ışığı aldığında aşırı eğilir ve solmaya başlar. Ne çok aydınlık ne de fazla karanlık bir ortamda tutulmalıdır. Kış aylarında haftada 1, yaz aylarında ise haftada 2 kez sulamak yeterli olacaktır.

Anavatanı Amerika Kıtası olan yuka bitkisi ülkemizde avize ve hançer bitkisi olarak da tanınmaktadır. Dik formlu yaprakları ve dayanıklılığı ile ofis  ve özellikle evlerimizde salonlarımızın vazgeçilmez bitkilerindendir. Yuka çiçeğinin hikayesi çok eskilere, Orta Çağ dönemine uzanmaktadır. O dönemde şatoların girişine konulan yuka çiçeğinin kötü ruhları uzaklaştırdığına inanılırmış. Hatta kralların yataklarının baş ucuna bu çiçek konulurmuş.

5) Schefflera – Beşparmak Bitkisi

Filtrelenmiş gün ışığı almayı çok seven schefflera, direkt olarak gün ışığına maruz bırakılmaması gereken bir bitkidir. Örneğin tül arkasından güneş ışığı alabilir. Bulunduğu ortamın sıcaklığı ve soğukluğu çok fazla olmamalıdır. Işığı aldığı yöne doğru büyüme sağlamaktadır. Bundan dolayı bu bitkiyi kendi etrafında döndürmek gerekmektedir. Bu şekilde eşit olarak büyüme sağlar. Tropikal bir bitki olan şeflera bitkisi nemi oldukça sever, bulunduğu ortamda yeteri kadar nem olmazsa yapraklarını döker. Bitkinin nem dengesini sağlamak için yaz aylarında yapraklarına su dökebilirsiniz. Sulama haftada bir bitkinin ihtiyacına göre olmalıdır.

6 )Aloe Vera-Tıbbi Sarısabır

Güzel görüntüsünün yanında cilde de çok iyi gelen Aloe Vera ülkemizde de oldukça tercih edilen bir bitki. Aloe Vera bitkisi faydaları nedeniyle antik Mısır’da ölümsüzlük bitkisi olarak adlandırılmışken Kızılderililer için ise cennetin sihirli değneğidir. Ayrıca samimiyet ve güven anlamı ifade eder. Aloe Vera güneş ışığına bayılır ve saksısını arada bir döndürüldüğünde yaprakları eşit uzar. Çok su verildiğinde kökleri hızla çürüyebildiği için toprağını parmak ile kontrol ederek sulamak gerekir. Sulama yaparken dikkat etmeniz gereken nokta suyun asla yapraklara temas etmemesi çünkü Aloe Vera hızla çürüyebilir. Havayı temizlemeye yardımcı olmanın yanı sıra , yapraklarında tıbbi bir jel içerir. Vücudumuzda saçlarımızdan ayak tırnağımıza kadar sayısız faydası bulunmaktadır.

7) Spathiphyllum – Barış Zambağı

Bakımı kolay ev bitkileri arasında olan Spathiphyllum, NASA tarafından “Havadaki zararlı kimyasal gazları yok eden bitkiler” listesinde ilk sıralarda yer alır. Ülkemizde “Yelken Çiçeği” olarakta bilinen Barış Çiçeği, kış aylarında haftada 1-2 kez, yaz aylarında ise daha sık ve püskürtme sistemiyle sulanır. Ayrıca, ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçeklenmesini için toprağı kuruduğunda daha sık sulama yapıp ve daha gölge bir alana taşımak gerekir. Barış zambağı nemli koşullarda yaşamayı sevdiği için, havadan gelen fazla nemi emerek banyoda küf oluşumunun azalmasını sağlar. Aynı zamanda yaygın bir alerjen olan  küf sporlarını yok ederek dinlendirici bir uyku ortamı ortamı hazırlar. Evin nispeten loş bir köşesinde yetiştirilen yelken çiçeği sayesinde evimizdeki enerji akışı iyileşip, havadaki negatif yükler nötrleşir. Barış çiçeği, isminden de anlaşılacağı gibi barışı temsil eder ve  özür dilemek adına hediye edilebilecek anlamlı bir çiçektir.

8) Sansevieria – Kılıç Çiçeği

Ülkemizde Peygamber Kılıcı yada Paşa Kılıcı olarak bilinen bu çiçek dekoratif görüntüsü ile ev ve ofis için en çok tercih edilen bitkilerin başında gelir. Kılıç çiçeğinin en büyük özelliği oksijen deposu olmasıdır. Bulunduğu ortamı adeta orman içerisinde yaşıyormuş gibi çok temiz bir hava ortamına dönüştüren nadir bitkiler arasındadır. Suyla arası iyi olmayan Kılıç Çiçeği kaktüslerden sonra susuzluğa en çok dayanan bitkidir. Bu nedenle haftada 2-3 kez, kış aylarında ise 15 günde 1 sulanmalıdır. Gölge yerlerde de büyüyebilirken, güneşi alan yerler Kılıç Çiçeği için mükemmel olacaktır. Paşa kılıcı yapraklarının uzunluğu bir metreyi geçerse ya da  çiçeğini açarsa toplumumuzda ev alınacağına dair bir inanç yer almaktadır.

9) Dypsis Lutescens – Areka Palmiyesi

Son yıllarda evlerde hacimli iç mekan bitkileri çok popüler. Areka’da bunlardan biri. Geniş bir alan kaplayan, ince yapraklı bu bitki havayı temizler, toksinleri ve karbondioksiti yok eder, havaya bol miktarda nem bıraktığından kış aylarında kalorifer yüzünden oluşan kurluğu önler. Bu özellikleri ile NASA dan 8,5 puan alarak evde bulunması gereken bitkilerin başında gelir. Areka palmiyesi, kolay bakımı ve gür yapraklarıyla evimize tropikal bir esinti de getirir .Güneşi çok seven Areka Palmiyesi için pencere kenarı çok güzel bir konumdur. İyi bakıldığında 6 metreye kadar büyüyebilen Areka Palmiyesinin büyüme hızı ve güneş ışığı alma seviyesi doğru orantılıdır. Yaz aylarında haftada 2 kez, kışın ise haftada 1 kez sulamak yeterli olacaktır. Areka yapraklarının çok önemli bir özelliği var; bu şirin saksı bitkisi bulunduğu odadaki yüklü enerjiyi yumuşatıp, dingin bir atmosfere bular… Evimize adımımızı attığımızda gerginliklerinizden kurtularak sakinleşmek Areka ile mümkün…

10) Monstera Deliciosa – Devetabanı

Yapraklarının gösterişliliğiyle ve büyüklüğüyle tüm dekorlarda (kağıt desenlerinde, tekstilde, tablolarda…) Monstera (canavar) adını büyüdükçe delikli bir form alan yapraklarından almıştır. Devetabanı konulduğu yere coşku getiren, uyumlu ve yetiştirmesi kolay bir bitkidir. Büyük yapraklarının aksine bakımı oldukça kolaydır. Devetabanı nemli ortamlara bayılır bu yüzden derin bir saksıda, toprağı çok kurumadan düzenli olarak sulamak ve yapraklarının nemli kalması için arada bir su püskürtmek yeterlidir. Yarı gölge ve gölge alanlar Devetabanı için gayet uygun olacaktır. Düşük ışığa karşı dayanıklıdır. Bu nedenle banyo, mutfak, yatak odası, oturma odası gibi odalar için ideal bir bitkidir.

Devetabanı yaz ortalarında çiçek açar. Çiçeğin göbeğinde çok lezzetli bir meyvesi vardır. Zaten isminde geçen (Monstera Deliciosa) “deliciosa“, “lezzetli, güzel tadı olan” anlamına gelen latince kelimeye istinaden konulmuştur. Türkiye ikliminde çok sık meyve verdiği görülmez. Fakat gerekli şartlar sağlandığında muz şeklinde uzun ve kalın, çam kozalağı gibi dokusu olan meyvesini verir. Tadı muz – ananas arası bir lezzettedir. Kabuğu yenmeyen bu meyvenin soyulduktan sonra yenen kısmı oldukça tatlı ve lezzetlidir. Eğer salonunuz yeterince aydınlıksa ve doldurmak istediğiniz büyükçe bir alanınız varsa ana vatanı olan Güney Amerika’nın yağmur ormanlarının havasını evinize getirir.

11) Cactaceae – Kaktüs

Bakımının kolay olması ve uzun ömürlü olması ile dekorasyonda her daim tercih edilen kaktüsler modası geçmeyen bitkiler arasında yer alır. Sahip olduğu modern ve minimal görünümünün yanı sıra ekonomik olması ile de çokça tercih edilir. Kaktüslerin aşırı bakım istemeyen çiçekler olması ve yapraklarındaki sulardan kendilerini beslemeleri onların dayanıklı ve mücadeleci olduklarını göstermektedir. Dikenlerinin arasından güçlükle çıkan çiçekleri ile dikkat çeken kaktüsler mücadeleyi de simgeler. Zorluklar arasından çıkan bu çiçekler zoru başarmanın da simgesidir. Kaktüs çiçeğinin anlamı genellikle dayanıklılık, sadakat ve mücadele olarak yorumlanır. Bakımı oldukça kolay olan kaktüsü rüzgarlı alanlardan uzak tutmalısınız. Kaktüs bitkisi radyasyon emici özelliktedir. Bu nedenle özellikle çalışma alanlarında bilgisayar yakınında tercih edilir.

12) Pothos – Sarmaşık

Salon bitkileri denildiğinde ilk akla gelen sarmaşık(pothos). Görüntüsü nedeniyle evleri adeta bir orman havasına sokmaktadır. Pothos ya da Epipremnum aureum olarak bilinen Pothos sarmaşığı günümüzde birçok evde bulunan sarmaşık bir bitkidir. Fakat sağlığa olan iki mükemmel faydası genellikle bilinmez. Pothos, içinde geliştiği odanın havasını temizler ve eğer gözleriniz kanlanmışsa veya onlarla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız rahatlamanıza yardımcı olur. Ayrıca göz tansiyonu, katarakt ve karasu hastalığının oluşmasını önler ve tedavisine yardımcı olur. Pothos boya ve mobilyalar nedeniyle soluduğumuz formaldehitin yanı sıra havadaki benzeni ve karbonmonoksiti de  yok eder. Bu nedenle gece yeterince oksijen alabilmek için yatak odanıza konulması uygundur. Antik Yunan mitolojisinde, Pothos insanın maddi dünyada ulaşması mümkün olmayan şeylere duyduğu arzu ve özlemi simgeler.

13) Maranta – Dua Çiçeği

Yaşam alanlarımıza ferahlık getiren, görünümüyle adeta sanat eserine benzeyen dua çiçeği, en güzel bitkiler arasında sayılabilir. Dua çiçeği yarattığı muhteşem hisler ile insanlarda kalıcı bir etki bırakıyor. Adının dua çiçeği olarak bilinmesinin sebebi bitkinin davranışlarından ve gösterdiği hareketlerden kaynaklanmaktadır. Dua çiçeği, gecenin gelmesiyle beraber şeklini fiziksel olarak değiştirir. Yapraklar  dua eden bir kişinin ellerini andıran bir görünüme bürünür. Bu fiziksel değişikliği yaşadığı için maranta bitkisine dua çiçeği ismi verilmiştir. Bitkinin İngilizce ismi ise “prayer plan” olarak geçmektedir. Orta derecede ışık aldığı sürece bakımı kolay bir bitkidir. Sulamalar arasında toprağın biraz kurumasını beklemek gerekir. Dolaylı güneş ışığı sever ve direk ışık alırsa yaprakları solgun görünüme kavuşur. Dua çiçeği senede 1 ya da 2 defa uygun ortam sağlanırsa açık pembe şekilde minik çiçekler açmaktadır. Maranta ayrıca bulunduğu evin nem dengesini de kontrol ederek yaşam kalitemizi artırır.

14) Ficus Benjamina – Benjamin

Çok hızlı büyüdüğü için Benjamin ismini alan bu bitki güneş ışığını çok sever ve ışığa maruz kaldığı sürece güneşe doğru eğilim gösterir. Nemli ortamlarda sağlıklı gelişim gösterir bu nedenle yaz  aylarında bolca sulamak  ve yapraklarına su püskürtmemiz gerekir. Çok fazla yerinin değiştirilmesinden hoşlanmayan bu bitkinin yeni yerine uyum sağlaması zordur. İnsan sağlığı açısından faydaları ile bilinen benjamin çiçeği, mis kokusu sayesinde de bulunduğu yerin hoş bir kokuyla dolmasına olanak tanır. Bir başka faydası ise; yüksek sesi emmesidir. Benjamin çiçeğinin aynı zamanda motivasyonu arttıran bir etki oluşturduğu da söylenebilir. Benjamin çiçeği; pek çok hastalığa karşı koruyup hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Bilhassa kış mevsiminde soğuk algınlığına karşı oldukça etkili bir bitki türüdür. Özellikle bitki yetiştirmeye yeni başlayanlar için harika bir seçenek olan Benjamin , yüksek oksijen salgıladığı için İngilizce’de “Weeping Fig” yani “ağlayan incir” olarak adlandırılır. Bu özelliği sayesinde iç mekanın havasını arıtan Benjamin bitkisi, yalnızca faydalı değil, aynı zamanda dekoratif de. Oval şeklindeki yaprakları ve güçlü görünümüyle Benjamin bitkisi en sevilen ev dekorasyon bitkileri arasında gelir.

15) Croton – Kraton

Farklı renkteki orijinal yaprakları nedeniyle popüler bir ev bitkisidir. Croton’un  çok güçlü, enerjik bir çiçek olduğuna inanılır. Negatif enerjiye sahip insanların evin içine girmesine izin vermediğine inanılmaktadır. Croton evdeki düzeni ve dengeyi etkiler. Çalışma ortamında çalışma kapasitesini yükseltir özellikle sanatla uğraşan insanlar için yeni fikirler oluşmasına yardımcı olur. Kraton çiçeğinin kararsızlık, umutsuzluk, karamsarlık gibi  tüm olumsuz duyguları ortadan kaldırarak  insanların  bitkinin bulunduğu odada daha iyi iletişim kurmasını sağladığına inanılır. Kraton bitkisine  güneşli bir yer sağlanmalıdır.  Yapraklarının rengi ışık miktarına bağlıdır. Çiçeği doğrudan pencere eşiğine yerleştirebilirsiniz. Bitkinin  yeni yere alışması gerektiğinden, satın aldıktan sonra izlemeniz gerekir. Bir yerden hoşlanırsa, taç eşsiz bir renk kazanacak ve tam tersine, yeterli ışığa sahip olmazsa, yapraklar sıradan, yani yeşil kalacaktır.

16) Pachira – Para Ağacı

Pachira aquatica , para ağacı adı verilen, yaygın olarak bulunan bir ev bitkisidir. Yaprakları parlak bir görünüme sahip bu bitki iç mekanda tropik bir his verir. Bonsai için uygun bir bitkidir. Susuzluğa dayanabilen nadir bitkilerdendir. Para ağacı bitkileri, doğal ortamında içinde beş odaya bölünmüş, oval, yeşil bölmelerden oluşan meyveler üretir. Meyvenin içindeki tohumlar, kabuk patlayana kadar şişer. Kavrulmuş kuru yemişlerin tadı kestane gibidir ve öğütülerek un haline getirilebilir. Malabar kestanesi veya Saba fıstığı olarak da bilinir. Feng Shui felsefesine göre uğurlu bitkiler arasında yer alır ve sahibine şans ve para getireceğine inanılır. Bu nedenle ismine de para ağacı, refah ağacı gibi isimler verilmiştir.

17) Bambusoideae -Bambu

Hafif ve esnek gövdeleri olan bambular egzotik görünümleri ile bulundukları ortama güzel bir esinti katar. Şans bambuları, diğer saksı çiçekleri gibi toprak ve bakıma ihtiyaç duymaz. Evlerde saksı içerisinde yalnızca büyük taşlar ve içme suyu kullanılması uzun yıllar bakım için yeterli olacaktır. İki adet bambu aşkı, üç adet bambu mutluluğu, beş adet bambu sağlıklı bir yaşamı, sekiz bambu serveti, dokuz bambu ise iyi bir geleceği simgeler. Ayrıca 21 adet bambu bir araya getirildiği zaman büyük şansların kapıda olduğunu ifade eder. Dört bambu hiçbir zaman kullanılmaz. Çünkü Çin kültüründe dört sayısı ölümü temsil eden bir rakamdır. Bu çiçekler hem kendi şahsına münhasır bir takım şanslara, hikayelere ve özelliklere sahip, hem de bunları dikkate almayan ama dekoratif görüntüsüne hayran olanların evlerini süslemeye gönüllü, kaprissiz, sakin, uyumlu, akıllı çiçeklerdir. Çok su istemez ve illa güneş göreceğim demez. Evde herhangi bir çiçeği yetiştiremediğini düşünen, bu konuda kendine olan güvenini kaybetmiş kişilere, özgüvenini yeniden kazandıracaktır. Çünkü ölmesi neredeyse imkansızdır. Hatta bazı ülkelerde ölümsüz olduğuna dair efsaneler vardır. Anavatanının Uzakdoğu olduğuna inanılan bu çiçek, kendi adına bir takım sembolik özelliklere sahiptir. Hindistan’da dostluk, Filipinler’de bol şans, Çin’de uzun bir ömür, mutluluk ve bolluk getirdiğine inanılır.

18) Musa Cavendish – Cüce Muz

Muz tropikal bir ortam hissi vermesi, oldukça hızlı büyümesi ve birçok çeşidinin bakıma fazla ihtiyacı olmaması sebebi ile mükemmel ev bitkileri haline gelmeye başlamıştır. Muz ağaçları dünyanın tropikal ve subtropikal bölgelerinde yetiştiğinden güneşi, sıcaklığı ve nemi severler. Bu sebeple  güneş alan ve rüzgardan uzak yerlerde yetiştirmek uygun olacaktır. Yaprakları genelde aşağıya doğru eğimli olur ve genç Cavendish yapraklarında bordo veya mor lekeler bulunur. Bu cinsin ulaşabileceği maksimum ağaç yüksekliği 1,5 – 2 metredir. Isıl gereksinimler ve donma dayanımının olmaması nedeniyle, muz bitkisi bahçe  ya da balkonda yetiştirilemez (yazın dış mekana, sonbaharda tekrar iç mekana konulabilir). Uygun şekilde bakılan bir bitki, 4-5 yıllık ekimden sonra çiçeklenme oluşturduğunda büyük neşe getirebilir. Tropik bölgelerde olgunlaşanlar kadar olmasalar da güneşli odalarda tropikal bir atmosfer yaratırlar.

19) Echeveria – Eçeverya

Echeveria (Eçeverya, saksı güzeli) sukulent bir bitkidir, fazla suya ihtiyacı yoktur. Echeveria bitkisi, sukulent modası başladığından beri pek çok kafede, evde dekor olarak kullanılan bir bitki. Kış döneminde su ihtiyacı fazla değildir. Yazın toprak kurudukça sulama yapılabilir. Güneş altında sulama yapmak ve fazla sulama echeveria (Eçeverya, saksı güzeli) sukulentin yapraklarının çürümesine neden olur. Echeveria sukulent Haziran ile Ağustos aylarında çiçek açar. Rozet biçiminde mavi-gri yaprakları dikkat çekicidir. Yapraklar, ince bir sap üzerine sıralanan portakal rengi ve sarı çiçeklere sahiptir. Echeveria’lar yoğun bir şekilde melezlendi, bu nedenle ana türe ek olarak, çok çeşitli renkler, boyutlar ve yaprak şekilleri sunan yüzlerce çeşit ve melez var. Genellikle çarpıcı çiçekler üretir. Bazı bitkiler bir yemek tabağının boyutuna kadar büyüyebilir. Teraryumlar ,saksı düzenlemeleri ve kaya bahçeleri için uygun bir bitki türüdür. Ülkemizde aşkın gözyaşları adıyla da bilinir. Nişlerin içinde, sehpa ve dar rafların üzerlerinde rahatlıkla kendilerine yer bulurlar.

20) Alocasia Polly – Fil Kulağı

Fil Kulağı bitkisi, çarpıcı yeşilliklere sahip egzotik bir ev bitkisidir. İri yaprakları filin kulaklarına benzediği için bu isimle anılır. Yaprak çapları bir metreye kadar genişler. Büyük ve gösterişli yaprakları için yetiştirilen bitki, bulunduğu ortama tropikal ve eşsiz bir hava katar. Türkiye’de Mersin civarlarında Colocasia esculenta türü yemeklik amacıyla tarlalarda yetiştirilir. Bizdeki yöresel adı gölevezdir. Fil kulağı bitkisi aydınlık ortamları sever ve direk güneş ışığından zarar görür. Dolaylı yollardan aydınlanan, perde arkası gibi alanlarda konumlandırılmalıdır. Yüksek nem, parlak, dolaylı ışık bu eşsiz bitkiyi mutlu edecektir. Düzenli buğulanmayı severler. Banyonuzu canlandırmak için göz alıcı bir bitki istiyorsanız, kesinlikle en iyi tercihlerden biri olacaktır.

Doğal Taşların Enerjisi

coral dresuar
1

Mermer, yüzyıllara meydan okuyabilen, girdiği mekanlarda tüm dikkatleri üstüne çekerek ortamdaki en gözde parça olmayı başarabilen bir doğa harikası…

Antik çağlardan beri mermerin güzelliği, gücü ve potansiyeli mimariden sanat ve tasarıma kadar birçok alanda kullanılarak günümüze kadar gelmiş ve hala en trend materyallerinden biri olmaya devam ediyor.

Soğukluğu ve hassaslığı her ne kadar bazı insanları korkutsa da adeta bir ressamın yıllarca üzerinde çalıştığı en nadide sanat eseri gibi duran fakat tabiatın içinde tamamen kendi kendine oluşan bu doğal güzellik kimileri içinse vazgeçilmez bir tutku olmayı başarıyor.

Yerin metrelerce altında farklı minerallerin bir araya gelerek her defasında farklı desenlerin oluştuğu ve dolasıyla her bir mermerin eşsiz olan hikayesini dinlemeye ve evinizde bu eşsiz doğa harikasına yer açmaya ne dersiniz?

Mermer Nedir?

Mermer basitçe anlatmak istersek kalker olarak anılan kireçtaşının yüksek ısı ve basınç altında metamorfizmaya uğrayarak, tekrar kristalleşmesi sonucunda yeni bir yapı kazanmalarıyla meydana gelen taşlara denir.  Bu başkalaşım sırasında birbirinden güzel desenler ve renkler ortaya çıkmaktadır.

Mermer dış mekan ve iç mekanlarda olmak üzere kullanım alanları çok geniştir. Tarihte mimarlar için en güçlü yapı elemanlarından biri olmuş günümüze ulaşan pek çok mimari eserde bütün asaletiyle yıllara meydana okumaya devam etmektedir. Mermerin iç mekanlarda kullanımı geçmişte klasik tasarım anlayışının içinde lüksü ve zenginliği çağrıştırarak zeminlerde, banyolarda ve mutfaklarda karşımıza çıkarken bugün mobilya olarak yemek masalarından sehpalara ve hatta aydınlatma veya mum gibi ev aksesuarlarına kadar hayatımızın her yerinde karşımıza çıkabiliyor.

123
1234

Mermerin Evde Kullanımı ve Bakımı

Mermerin rutin bakımı için haftada bir veya iki kez sabunlu nemli bir bezle nazikçe silinerek temizlenmesi ve ıslak bırakılmamaya özen gösterilerek kuru bir bezle durulanması yeterlidir.

Mermer kireç taşının başkalaşımı olduğundan hassas bir materyaldir. Bu yüzden çizilmelere karşı korumak ve üzerine dökülen yiyecek ve içeceklerin  anında müdahaleyle leke içine işlemeden nemli bir bezle temizlenmesi gerekmektedir.

Tuz ruhu, sirke veya içerisinde asit bulunan kimyasal deterjanlar mermerin çizilmesine, aşınmasına veya renk değiştirmesine sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka uzak durulması gerekir. Eğer mermerinizde ağır lekeler ve kirler oluştuysa mermer için özel geliştirilmiş solüsyonlara başvurabilirsiniz.

Özellikle yemek masaları veya sehpalarda mermer tercih ettiyseniz bardak altlığı veya nihale kullanmak leke oluşmasının önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Bunlara dikkat ederek mermerinizi ilk günkü gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.  

Mermer seçimi yaparken epoksi file hattından geçenleri tercih ederek daha uzun ömürlü kullanıma sahip olabilirsiniz.  Bu işlem mermerin kırılgan yapısının altını file ile sabitleyerek içindeki gözeneklere epoksi nüfuz etmesiyle gerçekleşir bu da mermerin  hem güçlenmesini hem de parlaklığına parlaklık katmasını sağlamaktadır.

Mermerin Tamamlayıcı Elementleri, Çeşitleri…

Mermer dünyanın farklı bölgelerinde farklı renk ve damar yapılarından oluşarak birçok stilde iç mekan kurgusuna ilham olabilir. Mermerin rengi, deseni, birlikte kullanıldığı malzemenin türüne göre modern , iddialı şık, zamansız, minimal veya endüstriyel stiller oluşturabilmek mümkündür.

Çağdaş ve Sade

Mermer denince genelde ilk akla gelen beyaz Carrara İtalya’nın Carrara bölgesinden çıkarılmakta olup ismini bu bölgeden almıştır. Üzerinde gri damarları bulunan Carrarayı yemek masaları ve orta sehpalarınızda siyah metal ile birlikte kullanarak hem çağdaş ve şık hem de sakin ve dinlendirici iç mekanlar yaratabilirsiniz. Koltuğunuzda seçeceğiniz keten dokularla modern bir atmosfer yakalayıp , yeşil bitkilerle destekleyerek ise canlı atmosferler oluşturabilirsiniz

Nötr renklerde dinlendirici ve şık bir ambiyans isterseniz Ravello Grey taşını da düşünebilirsiniz. Siyah metal, füme cam ve geometrik desenlerle bir arada kullanıldığında çağdaş ve göz alıcı bir etki yaratacak olan Ravello şehir evlerinizin vazgeçilmezi olabilir.

İddialı ve Şık

Eğer daha şık ve iddialı bir taş arayışındaysanız içinde altın rengi geçişleri olan ve sıcak gri tonlardan oluşan  Grizo taşını  düşünebilirsiniz. Grizo’yu metalin pirinç tonlarındaki ışıltısıyla yemek masası, orta sehpa, dresuar ve kitaplık gibi tamamlayıcı parçalarla kombinleyerek iddialı ve şık iç mekanlar oluşturabilirsiniz. Tarzınızı tamamlayacak kadife kumaşlar ve cam aksesuarlarla istediğiniz etkiyi güçlendirebilirsiniz.

Aklınızda ahşap mobilyalar ile kombinlemek istediğiniz , keyifli yemek davetlerinin gözdesi olmaya aday bir yemek masası varsa seçiminizi  içinde kahve tonlarının siyahla harmonisini barındıran Bruno Perladan yana kullanabilirsiniz.

Ahşabın koyu tonları , kadife kumaşlar ve pirinç metalik detaylar , şık aydınlatmalar  ile evinize hem iddalı hem de sıcak bir atmosfer sağlayabilirsiniz.

Emprador taşı ise kahverengi taşlardan en bilinenidir. Evinizde hem şık hem de asil bir ambiyans isterseniz koyu renk ahşaplar ve bakır rengi metalik detaylar ile alışılmışın dışında modern bir etki yaratabilirsiniz.  Eğer tercihiniz daha açık renklerden yanaysa pirinç rengi detaylar ,kadife kumaşlarla destekleyerek yine şık ve ferah bir etki yaratabilirsiniz

Modern ve Minimal

Eğer tarzınız daha modern ve dinamikse , siyah sizin için vazgeçilmez bir tutkuysa, koyu renkler ve keskin geometrilerden hoşlanıyorsanız Nero Marquin taşı evinizin yeni gözdesi olabilir.  Keten kumaşlar, brüt beton etkili duvarlar, siyah metal aksesuarlarla minimal ve modern iç mekan kurguları yaratabilirsiniz.

Evinizde açık renklerle daha ferah ama modern bir anlayış istiyorsanız gri bir taş seçerek de minimal bir kurgu oluşturabilirsiniz. . Harmony taşı daha minimal damar yapısı ve nötr renkleri ile sade, modern ve dinamik bir ev için çok doğru bir seçim olacaktır.

Endüstriyel

Mermeri siyah beyaz veya gri tonlarında siyah metal detaylarla birlikte kullanarak endüstiriyel stilde iç mekanlar yaratabilrisiniz. Açık renklerde masif ahşaplarla mermer tamamlayıcı parçalar hem evinize sıcak bir ev ortamı yaratacak hem de mermerin görkemini yaşatacaktır.

Zamansız Zarafet

Asaletin rengi olan siyahı iddialı bir taşla kombinleyerek zamansız şık bir iç mekan oluşturmaya ne dersiniz? Silver Wave taşı içindeki gümüşi detaylarıyla evinizde göz alıcı bir zarafet yaşatacaktır. Mermeri masif ahşapla birleştirerek soğuk sıcak dengesi oluşturup şıklığınızı tamamlayacak  aksesuarlarla , evinizde  zamansız bir zarafet yakalayabilirsiniz.

IMG_6861

Yaşam Alanlarına Sevgiyi Çekmenin En İyi Yolu

KAPAK

Evinizi dekore etme şekliniz, kişiliğiniz ve benzersiz stil anlayışınız hakkında çok şey söyleyebilir. Eviniz sizin yansımanızdır. Feng shui’ye göre, sevgiyi çekmenize de yardımcı olabilir. Eviniz ile kişisel yaşamınız arasında kesinlikle bir bağlantı var. Feng shui dekorasyon ilkeleri ile enerjinin evinizde rahatça akmasını sağlayarak, yaşam kalitenizi artırabileceğinizi söyleyebiliriz. Mobilyaların yeniden düzenlenmesinin ve dekor seçiminin yeniden düşünülmesinin romantik etkisini birlikte keşfedelim.

İYİ BİR BAŞLANGIÇ

Evin içindeki düzeniniz evinizin hakkında çok şey söylüyor olsa da, feng shui’nin etkisi giriş kapısında başlar. Giriş kapısı, aynı zamanda, iyi niyete ve beklentilere açılan evin üçüncü gözü gibidir. Dış kapı zenginliği temsil ettiğinden dolayı evinizin giriş kapısı mükemmel durumda olmalıdır. Ayrıca enerji evinize buradan girer. Chi’yi(yaşam enerjisi) evinizi bulmaya çalışan bir ziyaretçi olarak düşünün. Enerjiyi evinize çekmek için güzel bir bitki yerleştirin ve kapının her iki tarafını aydınlatın. Kapı girişinde bulunan paspas ile gelen kişilerin negatif enerjiyi dışarıda bırakmasını sağlayabilirsiniz.
Feng shui dekorasyon tarzına göre, giriş kapısının tam karşısında ayna veya cam olmamalıdır, zira bunlar olursa gelen enerji eve girmeden geri döner. Kapıya veya kapının kenarına gelenlerin içeri girmeden önce görecekleri ve olumlu hissedecekleri dekoratif objeler asılmalıdır..

BLACK-DOOR-2
1

Mutfak her zaman temiz ve derli toplu olmalıdır. Mutfağa bereket getireceği düşünüldüğü için açıkta, örneğin masa üstünde veya tezgahta bozulmayacak yiyecekler olmalıdır. Bunlar bir kase içinde meyveler, çerez, cam kavanozlarda görünür şekilde kuru gıdalar, tahıllar, turşular vs.
olabilir. Meyve olarak, Anadolu kültüründe de bereketi artırdığına inanılan ve uzun süre açıkta dayanabilen nar ve ayva gibi meyveler seçilebilir.

FAZLALIKLARDAN KURTULUN

Artık kullanmadığınız, ihtiyaç duymadığınız, bozuk, kırık, gerektiği gibi çalışmayan tüm mobilya ve aksesuarlardan kurtulun. Kullanılmadığı halde evinizde yer kaplayan eşyalar yeniliği ve yenilenmeyi engeller. Geçmişte sıkışıp kalmanıza neden olan eşyalardan evinizi arındırdığınıza emin olun. Bunu duygusal bir temizlik olarak düşünün. Dağınıklık zihninize hayatınızda başka birine yer olmadığı sinyalini verebilir.

KONFOR ANAHTARDIR

Özellikle kanepe ve yatak için konfor anahtardır. Kendinizi iyi hissetmek için bu objelere yatırım yapmalısınız. Zihinsel konfor için de sakinleştirici sanat eserleri kullanmanın yanı sıra aromaterapik tütsü ve mumlar ile mekanda kokunun rahatlatıcı gücünü hissedebilirsiniz.

123
1234

YAŞAYAN BİTKİLER

Yaşayan bitkiler Feng Shui’ye göre “yaşam gücü enerjisi” olarak adlandırılıyor. Salonunuzdaki havayı temizlerken, renkleri ve dokularıyla eşsiz bir atmosfer yaratan bitkiler bağışıklık sisteminizi ve zihinsel sağlığınızı arttırmaya kadar sayısız yarar sağlar. Evinize yeni bir hayat getirmek, enerjiyi hemen artıracaktır. Pozitif enerjileriyle nam salmış bitkiler arasında İngiliz sarmaşığı, kauçuk ağacı ve bambu size ilham verebilir.

ÇİFT ETKİSİ

Yalnızsanız ve bir ilişki içinde olmayı umuyorsanız, mevcut dekorunuza yakından bakmalı ve evinizde yalnızlığınızın görülebileceği alanları belirlemelisiniz. Bilinçaltınızda tek güçlendiricilerle mücadele etmek için, objeleri eşleştirmelisiniz. Çift tablo ya da aynalar, çift biblolar ve çift abajur kullanmak yaygın bir uygulamadır. Aşkı evinize getirme vakti…

PEMBE DÜŞ

Pembe, enerjiyi yumuşatmak için aşkın evrensel rengidir. Pembe renk Feng shui’deki sevgiyi temsil ediyor. Yumuşak ve hassas feng shui titreşimlerinin kişinin davranışları üzerinde kanıtlanmış bir yatıştırıcı etkisi vardır. Şakayık , orkide ve krizantem kullanarak stresi azaltarak enerjinizi dengeleyebilirsiniz.Pembe tonların yanı sıra daha sofistike bir görünüm için nü tonları ile de dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

KIRMIZIYA YER AÇIN

Kendinizi hala pembeye dahil edemiyorsanız, Feng shui’deki ilişkiler, sevgi ve tutkuyu çağrıştıran başka bir renk olan kırmızıyı düşünün.
Bilindiği gibi aşkın, tutkunun ve neşenin rengi kırmızı Uzakdoğu kültürüne göre aynı zamanda şansın rengidir. Her ne kadar neşe ve coşkuyu sembolize etse de ölçülü kullanmaya özen gösterin. Zira fazlası huzursuzluk hissi verebilir.

ATEŞİ CANLI TUT

Ateş, Feng shui’de ilişkilerde yeni kıvılcıma veya mevcut bir ilişkide canlılığa yardımcı olan bir unsurdur .Bu öğeyi evinize birkaç farklı şekilde getirebilirsiniz. Kelimenin tam anlamıyla, aşkı hayatınıza çekmek için bir şömine veya yanan bir mum kullanılabilir. Ayrıca, kırmızı ve turuncu renkli bir battaniye, tablo veya kırlent gibi vurgu parçalarını da yaşam alanınıza dahil edebilirsiniz. Hatırlanması gereken tek şey, bir denge olması gerektiğidir.

DENGE OLUŞTUR

Feng shui’nin özü, bir alan içindeki enerjiyi dengelemekle ilgilidir. Aşk arıyorsanız, yatağınızın
düzenini ve etrafındaki alanı düşünün. Yatağınıza her iki taraftan da yaklaşmak için yeterli alan
olmalı; bir tarafı duvara yaslamayın. Sadece bir komodin yerine iki komodinin yanı sıra iki
abajurunuz da olmalıdır.

EVİNİZİN AŞK KÖŞESİ

Evinizin güneybatı köşesini harekete geçirerek evlilik ve aşk ilişkilerinde uyumu destekleyecek bir denge sağlanabilir. Güneybatı köşenizi dünyayı ve sevgiyi temsil eden çift objeler kullanarak aktif hale getirebilirsiniz. Kırmızı, mor ve turuncu gibi ateş enerjisi yüksek renklerde özellikle çift objeler kullanabilirsiniz. Sevgiyi sembolize eden sanat eserleri de oldukça etkilidir

İç Mekanlarda Cesur Renklerin Gücü

a
89dcfb8657cc69d9f0e7dc33b820638f

İÇ MEKANLARDA CESUR RENKLERİN GÜCÜ

Kış aylarıyla beraber gelen soğuk ve kasvetli havayı evinizde güçlü enerjik ve sıcak renklerle karşılamaya ne dersiniz? Evlerimiz bizim en özel sığınaklarımızdır. Kişinin kendini daha iyi ve mutlu hissedebilmesi için öncelikle yaşadığı alandan keyif alması gerekir. Kendi ruhumuzu beslemek için öncelikle evlerimizi kendi ruhumuzla bir bütün olarak düşünmemiz gerekir.

Klasik dekorasyon fikirlerini, renk önerilerini bir kenara bırakın. Siz hangi rengi seviyorsunuz hangi renk size iyi hissettiriyor bunu düşünün. Her rengin insan üzerinde hissettirdiği duygu farklıdır. Yaşam tarzınızı göz önünde bulundurduğunuzda kafanızda az çok nasıl bir yerde yaşamak istediğinizi canlandırabilirsiniz. Peki canlı bir dünyanın içinde yaşamaya ne dersiniz? Burada güçlü ve cesur renkleri kullanmaktan korkmayın çünkü size bu renkleri nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

33A
2D

Koyu ve iddialı renk seçimlerinizi yaşam alanlarınızın hangi yüzeylerinde görmek isterdiniz? Eğer seçimiz en çok vakit geçirdiğiniz koltuklarınızsa bu güçlü renkleri ferahlatacak kırlentlere ve berjerlere ihtiyacınız olacaktır. Tasarımın en temel ilkelerinden biri olan kontrast kavramını yaşam alanlarınızda mutlaka kullanmalısınız. Koyu ve güçlü renkler daha soft ve zarif tonlar ile kombinlendiğinde doğru bir etki yaratır. Burada yaratılan atmosfer, karanlık kavramından çok uzakta etkileyici ve çarpıcı bir ambiyanstır.

İç Mekanlarda Kontrast ve Ritim

Dekorasyonda mekanları sıkıcı olmaktan kurtarıp çekici kılan kontrast ve ritim kavramını  doğru bir şekilde kurgulamak gerekir. Kontrast aynı stillerdeki materyallerin farklı renk,  desen ve formlarda kullanılmasıyla elde edilir. Koyu tonlarda döşenmiş koltuklarınızda açık tonların baz oluşturduğu ve zıt renklerin üzerinde desenler yarattığı kırlentler ilk akla gelen kontrast örneklerindendir. Koltuklarınıza seçmiş olduğunuz koyu renkleri daha küçük parça olan berjerinize seçeceğiniz zıt ve soft bir renkle kırabilirsiniz. Bunun yanı sıra döşemelerin renklerine tezat oluşturacak duvarlar, duvar kağıtları, halı, perde ve aksesuarlar da bu anlamda etkin rol oynamaktadır.

Özellikle doğadan izler, motifler taşıyan duvar kağıtlarınızın önünde yer alacak koyu tonlarda koltuklar daha cesur bir yaşam alanı oluşturmanıza imkan tanıyacaktır. Salonunuzun köşesinde yer alan bir bitki bile ince düşünülmüş renk kombinasyonunuzun bir parçasıdır. İhtiyacınız olan sıcak ve samimi atmosferi ancak kendinizi iyi hissettiğiniz renklerin içinde yakalamanız mümkündür.

536082a489f4ce6f31b3d9e49b172ffd
5a07bcdca838f428102e11f60d76d320

Özellikle daha öncesinde değindiğimiz biyofili kavramına bu noktada da değinmek gerekir. Yeşilin doğadan gelen en güzel renk ve detay olduğunu düşünürsek, yeşile ve doğaya ait desenler bulunduğu ortamda daima enerjiyi yükseltecek ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Doğada da hiçbir şeyin tekdüze ve sıkıcı olmadığını düşünürsek materyallerin renklerin ve desenlerin iç içe kullanımı tezatlığın içindeki uyumu bulmanızı sağlayacaktır. Bu noktada en önemli ayrıntı mekanın ritmini oluşturmaktır.

Ritim kavramı bir desenin yada rengin, mekanın değişik köşelerinde kullanılması ve  doğru bir şekilde tekrar edilmesidir. Özellikle koyu renklerin hakim olduğu mekanlarda ferahlatmak için kullandığınız detayları mekanın başka bir yerinde kullanarak devamlılığı ve mekansal bütünlüğü yakalayabilirsiniz. Bu sayede yaşam alanlarınızda güçlü bir ahenk yaratacak ve bu ahengin  ruhunuza dokunmasına tanıklık edeceksiniz.

Monokromatik Dekorasyon

Tercihiniz monokrom bir renk kombinasyonu ise seçeceğiniz ana renk ile detaylarda aynı rengin farklı tonlarını kullanarak ortama canlılık katabilirsiniz. Monokromatik dekorasyonda ritim kaygısı çok fazla yaşanmaz çünkü renk bir şekilde mekana kendi tonlarıyla yayılmış durumda olacaktır. Böylelikle sevdiğiniz ve size iyi gelen renk baskın kalacak ve mekanın ağırlığını diğer detayların renkleri ve formları hafifletecektir. Kontrastın renk, desen ve formlarla sağlandığını belirtmiştik, o zaman mekanınızda kurgulayacağınız bu zıtlık için farklı formları ve desenleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Örneğin ana renginizin geometrik desenleri ile bezeli kırlentler ve aksesuarlar, bu tarzda kurguladığınız yaşam alanlarınızın vazgeçilmezi olacaktır. Dinamik formlar ile evinizi tekdüzelikten çıkararak cesur ve heyecanlı bir ambiyans yaratabilirsiniz. Unutmayın ki eviniz, ruhunuzun bir yansımasıdır.

11295df24df0ed1970bff371ae9387d5
328ac98cf9bc79e8ca2abea9f3d960aa

2021 yılının rengi ‘Tünelin Sonundaki Işık’

Pantone’nin 2021 yılı için seçtiği ultimate grey ve iluminating isimli gri ve sarı tonları gücü ve umudu simgeleyerek 2021 de ulaşacağımız tünelin sonundaki ışığı betimliyor.

Sarının canlı enerjik, içimizi ısıtıcak tonları griyle beraber sakinliği ve umudu içimize aşılıyor. İç mekan tasarımlardan modaya kadar pek çok alanda karşımıza çıkacak bu trendi sevdiyseniz  koltuk şalı , kırlent, geometrik desenli bir kilim gibi ufak dokunuşlarla evinize taşımanız mümkün…

X