İyi Bir Uyku İçin Neler Gerekir ?

 

Güzel bir güne başlamanın ilk adımı sağlıklı bir uykudur. Günde en az 8 saatimizi bir odanın içerisinde geçiriyoruz. Yatak odaları “pasif kullanım alanı” olduğu için evin en çok kullanılan yerlerinden biri olduğunun farkında olmayabiliyoruz. Bunun sebebi belki de yatak odalarımızı yaşam alanı olarak görmememizden kaynaklıdır. Halbuki derin ve sağlıklı bir uyku için uyuduğunuz mekanın kalitesi çok önemlidir. Mekan sayesinde hem derin bir uykuya dalmanız kolaylaşır hem de uyku kaliteniz artar. Bu blog yazısında okuyacağınız başlıklardaki ipuçlarıyla yatak odanızın kalitesini arttırabilmeniz mümkün. Hadi gelin bu başlıklara bir göz atalım.

 

Yatak Odası Yerleşimi Nasıl Olmalı ?

 

Günümüzün önemli bir bölümünü yatak odamızda geçirdiğimizi düşünürsek yatak odası yerleşiminin ne kadar önemli olduğunu unutmamamız gerekir. Yatağın ve diğer mobilyaların konumu uyku kalitemize etki edeceği için dikkat edeceğiniz en önemli konu uyku kalitenizi maksimum seviyede tutmak olmalıdır. Bunun yanında odayı en iyi şekilde kullanmalı ve estetik olarak doğru tasarım elde edilmelidir.

Yatak odası, günün ilk ışıklarını almak ve erken kalkmak adına evin güneş alan cephesinden seçilebilir. Yine de odanın çok fazla ışık almaması en uygunu olacaktır. Günün ilk ışıklarıyla uyanmak istemiyorsanız kalın ve ışık geçirmeyen perdeler kullanmanızda fayda olacaktır.

Yatak odanızın konumu evin diğer odalarına özellikle mutfağa uzak kalmalıdır. Banyoya ise yakın konumlandırılmalıdır.

Yatak odanız için mobilya seçmeden önce odanızın ölçülerini alarak bir plan yerleşimi yapmanızı öneririz. Kabataslak yapılan plan yerleşimi alışveriş esnasında çok işinize yarayacaktır. Böylelikle odanıza uygun ölçülerde mobilya seçimi yapabileceksiniz. Mobilyalar eve geldiğinde ölçüye göre seçim yaptığınız için hayal kırıklığı yaşamayacaksınız.

Yatağın duvar ve odada duruş pozisyonları, yatan kişinin kendini güvenli ve rahat hissetmesi için önemlidir. Kendinizi güvende hissetme ihtiyacında iseniz yatağınızı duvara dayayabilirsiniz.

Yatak civarında en az 60 cm, en uygun olarak da 75 cm boşluk bırakılmalıdır.

Çift kişilik yatağın sağında ve solunda komodin bulunmalıdır. Komodinlerin üzerinde de okuma ışığı için sarkıt ya da etajerlerin olması avantaj sağlayacaktır.

En ideal yatak konumu pencereye paralel olanıdır. Böylelikle ışık yan taraftan size vuracaktır. Yatağın tam pencere altına konulması güneşten aşırı etkilenmeye ve uyumaya devam etmek isteseniz bile uyuyamamanıza neden olacaktır.

Yataklar, yatak odaları için merkez konumundadır. Bu sebeple yatak, kapıdan girildiğinde görülecek bir konumda olmalıdır. Böylelikle tam merkeze yerleştirilmiş olduğu anlaşılabilir ve odanın en göze çarpan kısmı olan yatak başını vurgulayabilirsiniz. Bu durum yatak odasının daha modern görünmesini sağlayacak hem de kullanıcılar için daha konforlu olacaktır.

 

Mobilyaların Yerleşimi

 

Gardırop yatağa paralel durmalıdır. Çünkü dolap kapılarının açık olması durumunda yeterli hareket alanının kalması gerekir. Çok göze çarpan bir konumda olmaması önemlidir. Odanızın tam olarak güneş aldığı bir saatte güneşin en az vurduğu bir alana yerleştirmeniz göze çarpmasını engelleyecektir.

Yatak odalarında en azından bir boy aynası olmalıdır.

Eğer yatak odanızda boy aynası için yeriniz yoksa aynayı gardırop kapağında düşünebilirsiniz.

Çalışma bölümü için başka bir odada yeriniz yoksa yatak odanıza küçük bir çalışma alanı düşünebilirsiniz. İyi düşünülmüş bir çalışma alanı günlük hayatınızda size kolaylık sağlayacaktır. Bunun için yatak odanızı bölümlere ayırabilirsiniz. Yatak ucuna koyacağınız kitaplıkla yatak ve çalışma bölümünü birbirinden ayırabilirsiniz. Böylelikle küçük bir yatak odası içinde uyuma, çalışma ve oturma alanı oluşturabilirsiniz.

Daha fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa duvarlarınıza raflar ve dolaplar düşünebilirsiniz. Böylelikle hem odanızın dekorasyonunu güçlendirmiş olacaksınız hem de fazladan depolama alanı kazanacaksınız. Rafları tavana yakın yerleştirdiğinizde odanızda yükseklik algısı oluşacaktır. Ayrıca, zemin alanından tasarruf ederek, rafların altını farklı amaçlar için kullanmanıza olanak tanır.

 

Halı Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Yatak odası dekorasyonundaki bir diğer önemli faktör de halı seçimidir. Halı mutlaka yatağın altında olacak şekilde konumlanmalıdır.

Halı komodinlerin ön tarafından 10-15 cm uzakta başlamalı, yatak ayakucundan ise, 45-50 cm kadar öne çıkmalıdır. Yatağın sağ ve solundan ayak mesafesi için ise 35-45 cm kadar dışarı çıkması ideal ölçüdür.

Yatak odanız çok geniş ise, halıyı yatak başından başlatabilirsiniz. Yatak ucunda puf, bench tarzı mobilya kullanılıyor ise, puf ve benchin 50 cm kadar önüne gelecek şekilde halınızı ayarlayabilirsiniz.

Yatak odası halı ölçüsü alırken halı ile duvar arasında en az 15-20 en fazla 45-50 cm mesafe bırakmalısınız. Böylelikle hem konforlu hem de alanı geniş gösteren bir yatak odasına sahip olmuş olursunuz.

Tek kişilik yatak odaları için yine halı yatağın altına konumlanmalıdır, burada halıyı enine yerleştirebilirsiniz. Duvara dayalı yatak için ise halı yatağın yanından başlayabilir.

Yatak Başı Dekorasyonu

 

Yatak odalarında odak noktası genellikle yatak başıdır. Odak noktası olan bu kısmı iyi dekore ettiğinizde odanın tasarımının çoğunluğunu tamamlamış sayılırsınız.  İşe yatak ve komodin seçimiyle başlayın. Yatak başının olduğu duvarda birçok tasarım yapmak mümkün. Öncelikle dekorasyonu hangi tarzda yapacağınızı kesinleştirmelisiniz. Unutmayın, oda size ait ve kendi zevkinize göre döşediğinizde odanızda vakit geçirmeyi daha çok seveceksiniz. Odanızın odak noktasını göz dolduracak hale getirmenin birçok yolu var. Birazda bunlardan bahsedelim:

Renk kullanmayı sevenlere önerimiz yatak başında güzel bir renk seçmeniz. Renk önerisi için bir sonraki başlığı inceleyebilirsiniz. Sadece renk kullanmak istemeyenler güzel bir duvar kağıdı seçimiyle de duvarlarını şenlendirebilirler.

Başka bir dekorasyon seçeneği ise duvarınızda çıtalara yer vermeniz. Çıtalarla istediğiniz geometrik deseni oluşturabilirsiniz.

Yatağın üzerine dekoratif tablolarla ya da dekoratif duvar panolarıyla hareket katabilirsiniz. Ayrıca yatak örtünüzde desenlere ve renklere yer verebilirsiniz. Yatağınızın üzerine koyacağınız dekoratif amaçlı çok sayıda yastıkla dekorasyonu doldurabilirsiniz.

Son olarak komodinlerin üzerine koyacağınız aydınlatmaların önemli etkisini unutmamak gerekir.

 

 

Renk Uyumuna Dikkat Edin

Uyku kalitesi ve odanın dekorasyonu için en önemli unsurlardan biri de kullanılan renklerdir. Renk ile mekanın ilk izlenimini oluşturabilirsiniz.  Uyku problemi yaşayan dekorasyon meraklıları için birkaç renk önerimiz var. Çözüme birlikte bakalım.

Kırık beyaz tonları; krem, fildişi, uçuk bej, içine hafifçe renk karışmış uçuk tonlar

Mor; kırmızının yüksek yaşam enerjisiyle mavinin alabildiğine derin sakinliğinin dengesini simgeliyor. Mor ve tonları uyku alanları ve meditasyon için besleyici tonlardır.

Koyu mavi; geceyi andıran bu renk odanıza girer girmez meditasyon ve dinginlik sağlayacağından tercih edilebilir tonlar arasında yer arıyor.

Mor; kırmızının yüksek yaşam enerjisiyle mavinin alabildiğine derin sakinliğinin dengesini simgeliyor. Mor ve tonları uyku alanları ve meditasyon için besleyici tonlardır.

Yeşil; emniyet duygusunu da fazlasıyla hissettirerek güven sağlama özelliğine sahiptir.  karışımı olan bu renk içeriğindeki renklerin bilinçaltımıza yolladığı doğallık, sessizlik, yumuşaklık, serinlik hissiyle rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Kahverengi; toprağın ve ahşabın rengi olarak yer etmiştir. Güvenli ve sağlam bir his verir.

Renk önerilerinin dışında birde kullanmanızı önermediğimiz birkaç renk var; beyaz, kırmızı ve sarı.

Beyaz son zamanlarda çok tercih edilen bir renk, ama uyku kalitesine negatif etkileri bulunmakta. Çünkü beyaz rengin ışığı yansıtma gücü çok fazla. Günün ilk ışıkları da devreye girdiğinde, beyaz renk ışığı yansıtacağından uyku kalitesini bozmaktadır. İlle de beyaz kullanmak istiyorsanız beyazın hafif kırıldığı uçuk tonlar kullanabilirsiniz.

Kırmızı ve sarı dinamik renkler olduğu için tercih etmemenizde fayda var.

Renk uyumu için, çok fazla renk seçilmemelidir. Renkler arttıkça mekan karmaşık olacaktır. Birbirleriyle uyumlu olan 3-4 renk seçip, bu renkleri; duvarda, mobilyalarda, yatak örtüsünde, fon perdede, halı ve aksesuarlarda doğru bir oran ile kullanmanız gerekmektedir.

Kendinize ana bir renk seçip, ana renge yardımcı olacak birkaç renk serpiştirerek uyum yakalayabilirsiniz. Örneğin ana renk olarak soft bir ton olan gri rengi seçebilirsiniz, böylelikle yanına hangi rengi seçerseniz seçin gri renkle uyumlu olacaktır, tabii diğer seçilecek renklerin birbiriyle olan uyumunu da unutmamak gerekir.

Renk konusunda uygulayabileceğiniz bazı ipuçlarına bir göz atalım;

-Birbirine zıt renkler seçebilirsiniz böylelikle mekanda kontrast algısı oluşturabilirsiniz. Kırmızı ile yeşil, sarı ile mor, mavi ile turuncu gibi… Kontrast uygulamalarda 3’e 7 oranından faydalanabilirsiniz. Ama unutmayın ki kırmızı, sarı ve turuncuyu küçük dokunuşlarla odanıza katmalısınız, bu renkler dikkat çekici olduğu için uyku kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir.

-Çok sevdiğiniz bir renk olduğunu ve yatak odanızda bu renge ağırlık vermek istediğinizi varsayarsak, örneğin mor rengini sevdiğinizi düşünelim. Morun bir çok tonunu çeşitli ayrıntılarda kullanarak monokromatik bir renk uyumu yakalayabilirsiniz. Monokromatik mekânlarda seçilen rengin farklı tonlarını mekânın %70’inde kullanarak kalan %30’unu nötr renklere ayırdığınızda daha ferah ve göze hoş gözüken bir dekorasyon yapabilirsiniz.

Aydınlatmalarla Mekanı Zenginleştirin

Doğal aydınlatma olan güneşin ilk ışıklarını yatak odasına alabilmek erken kalkabilmek adına önemli bir unsurdur.

 Yapay aydınlatma her mekanda olduğu gibi yatak odasında da çok önemlidir. Genelde yatak odasında daha loş  bir hava tercih edilir. Bu ambiyansı şöyle yakalayabilirsiniz:

Odayı aydınlatan ana aydınlatmanın yanında, yatağın sağına ve soluna yerleştireceğiniz komodinlerin üzerinde ana aydınlatmayı destekleyici aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Bu aydınlatmalar komodin üstü lambader, duvara sabitlenen aplikler ya da tavandan sarkan sarkıtlar olabilir. Bu seçim odanızın tasarımına uygun olarak yapılmalıdır. Loş bir ortam istediğinizde komodin üzerindeki aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Ayrıca geceleri kitap okumak için yanınızdaki lambaderi açıp diğer kişiyi de rahatsız etmemiş olursunuz.

Bir Tasarımcı Gibi Yatağınızı Nasıl Şekillendirirsiniz ?

 

Bu kısımda yatağın anatomisini inceleyeceğiz. Yatak odamızın en önemli parçası olan yatağı nasıl daha da doldurabiliriz bunun peşine düşelim.  İlk olarak nevresim takımınızı odanızın dekorasyonuna uygun olarak seçmelisiniz. Çarşaflarınızda düz renkler kullanın. Çarşafların üzerine yorganınızı ayakucuna doğru katlayarak koyduğunuzda yatağınız daha dolgun ve yüksek görünecektir. Yorganın üzerine atacağınız yatak örtüsünde ister düz renkler kullanıp sadeliği yakalayın, isterseniz de desenler kullanıp yatağınıza hareket katabilirsiniz. Yastık konusunda ise cömert davranabilirsiniz. Şayet ne kadar çok yastık olursa yatak daha da ihtişamlı görünecektir. Yastık yerleşimi için pek çok seçenek mevcut, aşağıdaki örneklerden size uyan yerleşimi seçebilirsiniz.