coral dresuar
1

Mermer, yüzyıllara meydan okuyabilen, girdiği mekanlarda tüm dikkatleri üstüne çekerek ortamdaki en gözde parça olmayı başarabilen bir doğa harikası…

Antik çağlardan beri mermerin güzelliği, gücü ve potansiyeli mimariden sanat ve tasarıma kadar birçok alanda kullanılarak günümüze kadar gelmiş ve hala en trend materyallerinden biri olmaya devam ediyor.

Soğukluğu ve hassaslığı her ne kadar bazı insanları korkutsa da adeta bir ressamın yıllarca üzerinde çalıştığı en nadide sanat eseri gibi duran fakat tabiatın içinde tamamen kendi kendine oluşan bu doğal güzellik kimileri içinse vazgeçilmez bir tutku olmayı başarıyor.

Yerin metrelerce altında farklı minerallerin bir araya gelerek her defasında farklı desenlerin oluştuğu ve dolasıyla her bir mermerin eşsiz olan hikayesini dinlemeye ve evinizde bu eşsiz doğa harikasına yer açmaya ne dersiniz?

Mermer Nedir?

Mermer basitçe anlatmak istersek kalker olarak anılan kireçtaşının yüksek ısı ve basınç altında metamorfizmaya uğrayarak, tekrar kristalleşmesi sonucunda yeni bir yapı kazanmalarıyla meydana gelen taşlara denir.  Bu başkalaşım sırasında birbirinden güzel desenler ve renkler ortaya çıkmaktadır.

Mermer dış mekan ve iç mekanlarda olmak üzere kullanım alanları çok geniştir. Tarihte mimarlar için en güçlü yapı elemanlarından biri olmuş günümüze ulaşan pek çok mimari eserde bütün asaletiyle yıllara meydana okumaya devam etmektedir. Mermerin iç mekanlarda kullanımı geçmişte klasik tasarım anlayışının içinde lüksü ve zenginliği çağrıştırarak zeminlerde, banyolarda ve mutfaklarda karşımıza çıkarken bugün mobilya olarak yemek masalarından sehpalara ve hatta aydınlatma veya mum gibi ev aksesuarlarına kadar hayatımızın her yerinde karşımıza çıkabiliyor.

123
1234

Mermerin Evde Kullanımı ve Bakımı

Mermerin rutin bakımı için haftada bir veya iki kez sabunlu nemli bir bezle nazikçe silinerek temizlenmesi ve ıslak bırakılmamaya özen gösterilerek kuru bir bezle durulanması yeterlidir.

Mermer kireç taşının başkalaşımı olduğundan hassas bir materyaldir. Bu yüzden çizilmelere karşı korumak ve üzerine dökülen yiyecek ve içeceklerin  anında müdahaleyle leke içine işlemeden nemli bir bezle temizlenmesi gerekmektedir.

Tuz ruhu, sirke veya içerisinde asit bulunan kimyasal deterjanlar mermerin çizilmesine, aşınmasına veya renk değiştirmesine sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka uzak durulması gerekir. Eğer mermerinizde ağır lekeler ve kirler oluştuysa mermer için özel geliştirilmiş solüsyonlara başvurabilirsiniz.

Özellikle yemek masaları veya sehpalarda mermer tercih ettiyseniz bardak altlığı veya nihale kullanmak leke oluşmasının önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Bunlara dikkat ederek mermerinizi ilk günkü gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.  

Mermer seçimi yaparken epoksi file hattından geçenleri tercih ederek daha uzun ömürlü kullanıma sahip olabilirsiniz.  Bu işlem mermerin kırılgan yapısının altını file ile sabitleyerek içindeki gözeneklere epoksi nüfuz etmesiyle gerçekleşir bu da mermerin  hem güçlenmesini hem de parlaklığına parlaklık katmasını sağlamaktadır.

Mermerin Tamamlayıcı Elementleri, Çeşitleri…

Mermer dünyanın farklı bölgelerinde farklı renk ve damar yapılarından oluşarak birçok stilde iç mekan kurgusuna ilham olabilir. Mermerin rengi, deseni, birlikte kullanıldığı malzemenin türüne göre modern , iddialı şık, zamansız, minimal veya endüstriyel stiller oluşturabilmek mümkündür.

Çağdaş ve Sade

Mermer denince genelde ilk akla gelen beyaz Carrara İtalya’nın Carrara bölgesinden çıkarılmakta olup ismini bu bölgeden almıştır. Üzerinde gri damarları bulunan Carrarayı yemek masaları ve orta sehpalarınızda siyah metal ile birlikte kullanarak hem çağdaş ve şık hem de sakin ve dinlendirici iç mekanlar yaratabilirsiniz. Koltuğunuzda seçeceğiniz keten dokularla modern bir atmosfer yakalayıp , yeşil bitkilerle destekleyerek ise canlı atmosferler oluşturabilirsiniz

Nötr renklerde dinlendirici ve şık bir ambiyans isterseniz Ravello Grey taşını da düşünebilirsiniz. Siyah metal, füme cam ve geometrik desenlerle bir arada kullanıldığında çağdaş ve göz alıcı bir etki yaratacak olan Ravello şehir evlerinizin vazgeçilmezi olabilir.

İddialı ve Şık

Eğer daha şık ve iddialı bir taş arayışındaysanız içinde altın rengi geçişleri olan ve sıcak gri tonlardan oluşan  Grizo taşını  düşünebilirsiniz. Grizo’yu metalin pirinç tonlarındaki ışıltısıyla yemek masası, orta sehpa, dresuar ve kitaplık gibi tamamlayıcı parçalarla kombinleyerek iddialı ve şık iç mekanlar oluşturabilirsiniz. Tarzınızı tamamlayacak kadife kumaşlar ve cam aksesuarlarla istediğiniz etkiyi güçlendirebilirsiniz.

Aklınızda ahşap mobilyalar ile kombinlemek istediğiniz , keyifli yemek davetlerinin gözdesi olmaya aday bir yemek masası varsa seçiminizi  içinde kahve tonlarının siyahla harmonisini barındıran Bruno Perladan yana kullanabilirsiniz.

Ahşabın koyu tonları , kadife kumaşlar ve pirinç metalik detaylar , şık aydınlatmalar  ile evinize hem iddalı hem de sıcak bir atmosfer sağlayabilirsiniz.

Emprador taşı ise kahverengi taşlardan en bilinenidir. Evinizde hem şık hem de asil bir ambiyans isterseniz koyu renk ahşaplar ve bakır rengi metalik detaylar ile alışılmışın dışında modern bir etki yaratabilirsiniz.  Eğer tercihiniz daha açık renklerden yanaysa pirinç rengi detaylar ,kadife kumaşlarla destekleyerek yine şık ve ferah bir etki yaratabilirsiniz

Modern ve Minimal

Eğer tarzınız daha modern ve dinamikse , siyah sizin için vazgeçilmez bir tutkuysa, koyu renkler ve keskin geometrilerden hoşlanıyorsanız Nero Marquin taşı evinizin yeni gözdesi olabilir.  Keten kumaşlar, brüt beton etkili duvarlar, siyah metal aksesuarlarla minimal ve modern iç mekan kurguları yaratabilirsiniz.

Evinizde açık renklerle daha ferah ama modern bir anlayış istiyorsanız gri bir taş seçerek de minimal bir kurgu oluşturabilirsiniz. . Harmony taşı daha minimal damar yapısı ve nötr renkleri ile sade, modern ve dinamik bir ev için çok doğru bir seçim olacaktır.

Endüstriyel

Mermeri siyah beyaz veya gri tonlarında siyah metal detaylarla birlikte kullanarak endüstiriyel stilde iç mekanlar yaratabilrisiniz. Açık renklerde masif ahşaplarla mermer tamamlayıcı parçalar hem evinize sıcak bir ev ortamı yaratacak hem de mermerin görkemini yaşatacaktır.

Zamansız Zarafet

Asaletin rengi olan siyahı iddialı bir taşla kombinleyerek zamansız şık bir iç mekan oluşturmaya ne dersiniz? Silver Wave taşı içindeki gümüşi detaylarıyla evinizde göz alıcı bir zarafet yaşatacaktır. Mermeri masif ahşapla birleştirerek soğuk sıcak dengesi oluşturup şıklığınızı tamamlayacak  aksesuarlarla , evinizde  zamansız bir zarafet yakalayabilirsiniz.

IMG_6861