Tabiatın İzlerini Evinize Taşıyın…

kapak

TABİATIN İZLERİNİ EVİNİZE TAŞIYIN...

Masif Ahşap Nedir?

Masif, ahşabın kaplama ve doldurma olmaksızın, ham tomruktan elde edilen som ve en saf halidir. Tamamen doğaldır  Bu sebeple elde edildiği ağacın rengini, dokusunu, desenini ve yaşanmışlığını tamamen yüzeyinde barındırır. Masif. oldukça dayanıklı ve sürdürülebilir bir malzemedir. Masif mobilya içeriğinde ağır metal ve kimyasallar kullanılmadan üretilerek genellikle su bazlı, kimyasal içermeyen boya ve cilalar ile renklendirilir.

Masifin en güçlü yönü dokusunda doğanın izlerini taşımasıdır. Geri kazandırılmış masif ise yıllanmış yapıların kalıntılarını özel tekniklerle hayatlarımıza tekrar kazandırılarak mukavemeti güçlü, doğanın izlerinin yanı sıra,  bu yapıların yaşanmışlıklarını içinde barındıran değeri yüksek  materyaller haline getirilmesine denir.

Ndesign Mobilya geniş masif koleksiyonu ile yıllardır sürdürülebilirlik ilkesine dayanan bu hikayeyi evlerinize taşımayı başarıyor. Kastamonu’da yer alan masif mobilya üretim tesisinde bölgede bulunan restore edilemeyecek durumdaki eski konaklara ait kalıntıları özel işlemlerle geri kazandırarak yüzyıllık ahşapları tasarımla buluşturup, iç mekan dekorasyonunun en göz alıcı parçası haline getiriyor.

Masif Mobilyanın Kullanımı

Evinizin her köşesinde, salonda, çalışma alanlarınızda mutfakta veya yatak odanızda doğallığını size bu kadar hissettirebilecek başka bir malzeme yok denenebilir. Çünkü masifler ortama sıcaklık katmanın yanı sıra dokunduğunuzda negatif enerjinizi alacak bir anti-stres özelliğine de sahiptir. Bu masif malzemenin doğanın en içinden gelmesinden kaynaklanmaktadır. Doğallığı taklit etmeden birebir size yaşatacak olan masif mobilyanın özverili ama kolay bir kullanımı vardır. Masif mobilyaya kimyasal içermeyen koruyucu uygulanır ancak çok sıcak ve çok soğuk malzemeler ile direkt temasından kaçınılmalı, yoğun güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Temizliğinde güçlü çözücüler içeren deterjanlar yerine nemli bez kullanılması yeterli olacaktır.

Masif Mobilyanın Tamamlayıcı Elementleri

Masif mobilya kullandığımız ortamdaki kumaş dokularını da doğayı çağrıştıran deri ve keten gruplarından seçmeye özen göstermeliyiz. Özellikle geniş atkı-çözgü dokuması kullanılan keten kumaşları tercih etmek, daha güçlü bir etki yaratacaktır. Deriyi gerçek renkleriyle kullanmak da bu güçlü etkiyi arttıracak bir başka detaydır. Masifin ortamlarda en güçlü tamamlayıcısı bitkilerdir. Yeşili masifin yarattığı sıcak atmosfer ile tamamlamak yaşam alanlarınızı daha dinamik ve daha keyifli bir hale getirecektir.

Masif Farklı Stillerde Nasıl Yorumlanır?

Masif mobilya iç mekan tasarımında doğallığının yanı sıra güçlü ve şık bir elementtir. Ve bu element farklı renk ve materyal kombinleri ile çağdaş veya zamansız birçok stile adapte edilebilir.

Örneğin Moss koleksiyonu çekmece ve kapak gibi fonksiyonel birimlerinde ahşabın doğal harelerinin farklı yönlerde kullanımıyla oluşan yön oyunları ve birbirini tamamlayarak bir kare oluşturan metal kulpları ile bütünsel bir tasarım kurgusu yakalarken farklı stillerde yorumlanabilecek şehir evlerinin ruhunu yansıtan modern ve yalın bir dekorasyon anlayışı sunuyor.

Ceviz tonlarında koyu renk tercihi ve pirinç alternatifi ile Modern Luxury bir çizgi yakalarken, açık tonlarda ahşap rengi ve siyah metal kurgusunda Endüstriyel Loft Stilini yansıtarak genç ve dinamik bir kitleye hitap ediyor.

New Kavin zamansız kült tasarımı ve kütlesel ayak biçimine sahip olan masa, dresuar, sehpa gibi parçalarında masif tablaya alternatifi bulunan mermer tabla opsiyonu koyu renk ahşapla tercih edildiğinde Zamansız Klasik bir şıklığı çağrıştırırken, açık tonlarda ahşap renk seçimiyle Rustik Stili yakalayarak evinize yazlık evlerin ferahlığını veya kırsal hayatın doğallığını taşıyor

Modern Luxury Stili

Modern Luxury stili şıklığın modern çizgiler çerçevesinde cam, pirinç, mermer, masif ahşap, metal gibi materyallerin zamansız bir zarafetle, karmaşa ve abartıdan uzak bir dille yorumlanmasıdır. Lüksün,  sade, hissedilerek ve deneyimlenerek yaşam alanlarımıza girdiği Modern Luxury stili daha çok şehir evlerinde tercih edilmektedir.

Son yılların en gözde trendlerinden biri olan bu stil konfor ve fonksiyonelliği bir arada bulundurarak sakin ve şık yaşam alanları oluşturmanızı sağlar. Ceviz tonlarında ahşap renkleri, füme cam aksesuarlar  pirinç detaylar ve aydınlatmalarla evinizde bu stili uygulayabilirsiniz.

Endüstriyel Loft Sili

1950’li yıllarda Amerika’da yaşanan konut sorununa bir çözüm olarak geliştirilen eski fabrika ve sanayi alanlarının renovasyonu, son yılların  trendi olan Endüstriyel Loft stilini beraberinde getirmiştir. Yüksek tavanlı, büyük pencereli, asma katlı ,açık planlı tuğla yapılar özellikle sanatçılar tarafından çok ilgi görerek yaşam alanlarına ve atölyelere dönüştürülmüşlerdir.  Son yıllarda ülkemizde de pek çok restoran ve cafe tasarımına ilham olan bu akım genç dinamik ve rafine iç mekan kurgusunu yansıtıyor.

Metal ve masif ahşap birlikteliğinin uyumunu, tuğla duvarlar, metal aydınlatmalar, deri veya keten dokularla birleştirerek eviniz, ofisiniz veya atölyeniz gibi yaşam alanlarınızda tercih edebilirsiniz

Zamansız Klasik Stili

Beyaz gömleğin modası hiçbir zaman geçmez. Her daim şık ve aranılan bir parçadır. Zamansız klasik stili tıpkı bir beyaz gömlek gibi, iç mekan tasarımında tüm zamanlara ait olan bir tarzı simgeler.  Bu tasarım anlayışının ikonu moda da beyaz gömlek ise dekorasyonda chesterfield kanepedir diyebiliriz.

Tarihte ilk kez yorgan yapımında kullanılan kapitone işlemi iç dolgu ve kumaşı bir arada tutmak amacıyla kullanılırken zaman içerisinde ürünün kullanım ömrünü de uzatan bu uygulama tekstilin birçok farklı alanında estetik değere dönüşmüştür.

17. yüzyılda, İngiltere’de 4. Earl Chesterfield tarafından deri döşeme kanepe üzerine eşit aralıklarla düğme dikilerek oluşturulan bu yenilik, sonraki yıllarda Chesterfield kanepenin tanımı haline gelmiştir ve zaman içerisinde özgün yorumlar ile popülerliğini yitirmeden ikonlaşmıştır.

Bu tarzı evinizde chesterfield kanepe, siyah ve beyazın asilliği, pirinç detaylar, kadife ve deri gibi dokuları birlikte kurgulayarak sofistike ve şık iç mekanlar oluşturabilirsiniz. Masif ahşabı koyu renklerde ve mermer tablalarla birleştirerek kullanmak evinize hem lüks hem de alışılmışın dışında bir dekorasyon anlayış getirir.

Rustik Stili

Rustik stili doğal, ham ve işlenmemiş, saf materyallerin birlikte kullanılarak, sahil evleri, kır evleri veya dağ evlerindeki  salaş ve doğal yaşamın havasını yansıtır. Taş duvarlar ve şömine, yüksek ahşap tavanlar, soft renklerin hakim olduğu rustik stilin en önemli parçası tabiki masif ahşaptır. Ahşabın doğal renklerinde hatta eskitilmiş görüntüsüyle karşımıza çıkan masif, keten dokularla birleşerek huzurlu bir iç mekan deneyimi yaşatır. Fransız sahil evleri veya İngiliz kır evlerinden tanıdığımız bu stil genellikle chesterfield  kanepelerle tamamlanır.  Evinizde rustik stili uygulamak için tavanlarınız müsait olmasa bile seçeceğiniz bir duvara taş görünümlü duvar panelleri uygulayabilirsiniz. Diğer duvarlarınızda kırık beyaz veya bej tonlarında boya rengi kullanmak bütünlüğü yakalamanıza yardımcı olur. Bej, gri veya ekru tonlarındaki keten dokular, masif mobilyalar, keten fon perdeleri ve uçuş uçuş sade tüllerle evinize deniz veya dağ esintisini getirebilirsiniz.

X