Evde Kalarak Uzaktan Güvenli Çalışma Önerileri

Evde Kalarak Uzaktan Güvenli Çalışma Önerileri

Türkiye ve dünyayı etkisine alan salgın sonrası yayılımın önüne geçmek amacı ile uzaktan eğitim ve çalışma modelleri uygulanmaya başlandı. Gelişen teknoloji ve iletişim sistemleri ile iş gücünün yerini beyin gücüne bıraktığı bu ortamda sizde evinizin bir köşesini home ofis haline getirebilirsiniz.

İş hayatı ile evi birbirinden ayırmanın en temel kuralı kendinize tanımlı bir çalışma alanı oluşturmaktır. Eğer bu iş için ayrı bir odanız yoksa odanın belirlediğiniz bir kısmını sadece çalışmak için kullanın.

Her şey Seninle Başlar!

Yolda geçireceğiniz vakit sizin için artıdır. Bu zamanı uyku sürenizi uzatmak ya da banyo keyfi olarak değerlendirmeniz mümkün. Bir diğer seçenek ise özenle hazırlanmış bir kahvaltı ile güne zinde başlayabilirsiniz. Ve son olarak mutlaka çalışırken modunuzu düşürmeyecek şekilde giyinin. Pijamalar mı? Aklınızdan bile geçirmeyin…

Doğadan İlham Alın...

Dış dünya ile iletişimi kesmek başlangıçta bir adaptasyon sorunu olabilir. Çalışma alanınızda dikkatinizi dağıtacak renkler ve objeler performansınızı düşürebilir, bunun yerine görüş açınızda içinizi açacak bitkiler olsun.

Çalışma odanızı veya ofisinizi nasıl dekore ederseniz edin yapacağınız etkili bir bitkilendirme dekorunuzu zenginleştirecektir. Saksı bitkisi, duvar bitkileri, canlı tablolar veya teraryumlarla mükemmel bitkilendirilmiş alanlar oluşturabilirsiniz. Mümkünse gün ışığı alan çalışma ortamınızı havalandırmayı ve ideal ısıda tutmayı ( 21- 24 derece) ihmal etmeyin.

 

 

Seçimler Yaşam Kalitenizi Etkiler!

Genel ortam şartlarının yanı sıra tercih edeceğiniz mobilyalarda çalışma kalitenizi ve   motivasyonunuzu arttıracaktır.  Öncelikle çekmece ya da depolaması olan bir çalışma masası tercih edin. Böylece ihtiyacınız olan kalem, not kağıdı, hesap makinesi gibi malzemelere kolayca ulaşabilirsiniz.  Seçtiğiniz masanın aynı zamanda bilgisayarınız ve diğer ekipmanlar için ideal ölçülerde olması önemlidir. Odaklanmayı arttırmak ve dikkat dağınıklığının önüne geçebilmek için kahverengi ve siyah tonlarını çalışma masasında tercih edebilirsiniz. Bunun için gün ışığından ya da doğru aydınlatmadan yararlandığınızdan emin olun. Eğer alanınız bunun için uygunsa yakınlarınızda kapaklı bir dolap ya da raf bulunması masanızın dağınık kalmasını engelleyecektir. Fakat işlevselliğinin yanı sıra kitaplığın alanın dekorasyonu konusunda da oldukça önemli bir mobilya olduğunu unutmamalısınız. Kullanacağınız çalışma sandalyesi konforlu ve dayanıklı olsun. Bunun aynı zamanda sırt ve bel sağlığınız için iyi bir yatırım olduğunu unutmayın.

Doğayı ve Kendinizi Önemseyin!

Ajanda ve kağıt yerine takvim ve hatırlatıcı uygulamalar kullanın. Böylece depolama sorunu ve kağıt israfı dışında çevreyi de korumuş olursunuz. Ayrıca evde olmadığınız zamanlarda bile bu bilgilere telefonunuz ile kolayca ulaşabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra kendinizi evdeyim diye saatlerce hareketsiz bırakmayın. Ara ara kalkıp küçük hareketler yapın ya da turlayın. Yemek saatlerinize ve çay-kahve molalarınıza sadık kalın. Her şeyin yoluna gireceğini unutmayın ve bu süreçte evde olmanın tadını çıkarın.

X