Biyofilinin İyileştirici Gücü

Biyofilinin İyileştirici Gücü

Günümüzde şehirleşme ile kaybolan yeşil alanlar, şehir insanının doğadan kopmasına ve doğaya özlem duymasına yol açıyor.  Biyofili insanların doğa ve yaşayan diğer canlılarla iç güdüsel olarak bağlantı kurma eğiliminin insan genetiğine kodlanmış olduğunu ifade etmektedir.

Biyofilik tasarım ise doğayı hayatımıza entegre etmekte büyük rol oynuyor.  

Mimaride bitkilendirilmiş yeşil çatı sistemleri ve iç bahçeler olarak karşımıza çıkan biyofilik  tasarım ekolojik ve sürdürülebilir yapı malzemelerinin kullanımı ile karbon ayak izi düşük yapılar inşa etmemize ışık tutuyor. Dekorasyon ve iç mekan tasarımı alanında ise doğaya ait belli başlı unsurların kullanılması, mekanda sürdürülebilir yaklaşım olan biyofili izlerini sürmemize olanak sağlıyor.

Siz de doğayı evinize davet etmek istiyorsanız bu önerilere mutlaka bir göz atmalısınız.

Doğadan İlham Alarak Mekanlar Yaratın

Araştırmalara göre yeşille temas halinde yaşamanın insan sağlığı üzerinde  olumlu etkileri bulunaktadır. Yani doğanın pozitif enerjisini yaşam alanlarımızda kullanarak çok daha verimli, stresten uzak, keyifli anlar geçirmek mümkün!

Evimizde geçirdiğimiz şu günlerde doğayı hepimiz özlüyoruz. Öyleyse  sevdiğiniz bir bitki desenini yağlı boya ile bir kağıda yansıtabilir, bir çerçeve ile duvarınıza asabilirsiniz.

Ya da en sevdiğiniz kitabın arasında kuruttuğunuz çiçek veya bitkileri çift camlı  çerçeveler içine koyarak duvarlarınızı süsleyebilirsiniz.

Doğal malzemeler ile üretilmiş mobilya kullanımı ile pozitif enerjiye merhaba ! Masif mobilya , doğal ahşap kaplama, rattan vb dokuların kullanımı size kendinizi çok daha iyi hissettirir. Doğal renk  tonları ile de desteklediğiniz yaşam alanlarınız verimli çalışmanıza oldukça katkı sağlamaktadır.

Limon Ağacı, Deve Tabanı, Lavanta, Yasemin …

Evde yetiştirebileceğimiz bu bitkiler sadece dekoratif olarak sıcak bir atmosfer oluşturmakla kalmayıp fiziksel ve ruhsal sağlığımıza olumlu etkilerde bulunanlardan sadece bazıları…

Yasemin ve Lavanta verdikleri hoş kokuya ek olarak sakinleştirici ve dinginleştirici olmaları ile bilinirler. Büyük yapraklı deve tabanı ana vatanı olan yağmur ormanlarının esintisini evinize getirir.

Limon ağacı ise ise hoş kokusu ve sarı meyveleriyle evinize enerjik ve sofistike bir görünüm getirmektedir. Yalnız meyve vermesi için yerinin çok fazla değiştirilmemesi gerekmektedir ve kalorifer peteği gibi sıcak yerlerden uzakta, aydınlık fakat direkt olarak güneş ışığı görmeyen yerde tutulmalıdır.

 

Doğayı Taklit Et!

Yeşil renginin huzur veren rahatlatıcı etkisini duvarlarınızı sevdiğiniz ve mobilyalarınızın renk seçimine uygun olarak seçeceğiniz bir yeşil tonunda boyayarak daha yoğun hissedebilirsiniz.   Eviniz iskandinav esintileri taşıyan soft renklerde ve mobilyalarınız meşe veya açık renklerde ise açık yeşil tonları evinizin daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlayacaktır.

Mobilya tercihiniz ceviz gibi koyu ahşap renklerindeyse zümrüt yeşili duvarlar evinizde daha derin bir etki yaratmanıza yardımcı olur.  Pirinç ve füme cam gibi aksesuarla ise şıklık katabilirsiniz.

Tabii ki önceliğimiz doğal ışık. Ancak iç mekan için de gerekli olan aydınlatma; iç mekan bitkileri ile bir arada kullanıldığında doğanın kusursuz uyumuna referans veriyor. Siz de gün ışığına yakın tonda bir ampul seçip, aydınlatmanızı mobilyalara uygun şekilde tasarlayabilir, iç mekanda dingin bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Aydınlatma için bunu yapma şansınız yoksa evinizin bir köşesinde tavandan aşağıya doğru sarkıtacağınız küçük saksılardan oluşan sarmaşıklar keyifli ve sıcak bir atmosfer oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sadelikten, bol yeşillikten sapmadan doğal malzeme ve dokular ile hem ruhunuzu hem evinizi doğaya yaklaştırın. İyileştirici gücüne kulak verin ve keyifli anlar geçirin.

X