Bitkiler dış mekanı içeriye taşımanın çarpıcı bir yoludur. İç mekan bitkileri yaşam alanlarımıza renk ve stil katmanın yanı sıra bedenimizi ve ruhumuzu da iyileştirir. Şehir yaşantısı insanları doğadan uzaklaştırarak kapalı alanlarda yaşamaya zorlasa da insan doğası gereği bitki ve toprak ile iletişim kurma eğilimindedir. Doğayla iç içe yaşam insanlara verdiği huzurun yanı sıra, stresten uzaklaşmayı da sağlar. Yaşam alanlarımızda yeşilin görsel olarak rahatlatıcı yönü ile birlikte beraberinde getirdiği rutin uğraşlar da tartışılmaz bir terapidir aslında…
                                                                                                                                 
Renkleri ve formları ile dekorasyona canlılık ve huzur katan  canlı bitkiler görselliğin ötesinde  kokuları ile  de yaşam alanlarındaki stres seviyesini azaltır. Gelişmiş ülkelerde uygulanan Horticultural therapy yani bahçecilik terapisi bitki, toprak ve doğa ile geçirilen zamanın fiziksel ve mental sağlık üzerindeki olumlamaları ile tedavi  yöntemi olarak uygulanır. Son yıllarda bu durum herkes tarafından kabul edilmiş ve yükselen bir trend olarak dekorasyonda ev bitkileri öne çıkmaya başlamıştır.
Evdeki bir saksı bitkisi bile anksiyete seviyesini düşürerek yaşam kalitesini artırır. Bir bitkinin büyüdüğünü ve çiçek açtığını görmek tatmin duygusunun oluşumunu destekler, tıpkı metaforik bir şekilde kendi gelişimimizi izlemek gibi. Yapılan araştırmalara göre yoğun iş temposu arasında 3 dakikalık bir mola verip, masanızdaki çiçeği sulamak veya izlemek stres seviyenizin azalmasını ve kalp atışlarımızın dinginleşmesini sağlar. Bitkilerin stres hormonu olarak da bilinen kortizol üretimini dengelediğine dair çalışmalar da mevcut. Bitkiler aynı zamanda zihni deşarj eder. Şehir hayatının ve iş temposunun yoğunluğundan şikayetçi olanlar, dekoratif olsa da evin bir köşesinde bulunan küçük bir saksı bitkisiyle tekrar doğaya dönme şansı yakalar. Aynı zamanda bitkilerle ilgilenmek zihni arındırarak daha kolay odaklanmamızı sağlar ve hafızamızı güçlendirir. Bitkilerin psikolojik, sakinleştirici ve ağrı kesici özelliklerine dair bilimsel araştırmalar kanıtlanmıştır. Doğa temalı fotoğraf ve resimlere bakıldığında dahi kalp aktiviteleri ve kan basıncında ölçülebilir iyileşmeler kaydedilmiştir. Bitkiler yaşam alanlarının ambiyansını değiştirirken farklı dekorasyon stillerine de kolaylıkla uyum sağlar. Dekorasyonda kullanıldığında, alanın daha ferah görünmesine neden olur.
Evde Bitki Yetiştirmenin Faydaları
Bitkiler mekana huzur, sakinlik ve mutluluk hissi verirken merhamet ve sorumluluk duygularını güçlendirir. Doğanın bir parçası olduğumuzu hatırlatır. Çocuklara sevgiyi aşılar, hastalara moral verir. Evdeki bireyler arası iletişimi güçlendirir.
Ortamın karbondioksitini alıp yerine oksijen verirken bulunduğu alanların nemini düzenler. Mekan içindeki sıcaklığı dengelerken odalar arasında ses yalıtımı görevi görür. Ev içerisinde bulunan sigara ve küf kokularının dışında kimyasal maddelerin de kokularını yok eder. Yararlı bakterilerin oluşmasını sağlamanın yanı sıra aromatik kokularıyla evlerin kokusunu değiştirirler.
Siz de evinizin havasını ve enerjisini temizlemek için bir yerden başlamak istiyorsanız bunun en kolay yolu muhtemelen bitkiler olacaktır. Bitkilerimiz her zaman, biz neyi hissetmek istiyorsak o duyguları yansıtırlar. Mekanımızda temiz bir hava mı, serinlik hissi mi, doğayla baş başa kalmak mı, sağlıklı olma arzusunu mu?
                                                                                               
Yeni Trend: Balkon Bahçeciliği
Balkon ve teraslar ise evimizin yaz aylarında dışarıya açılan kapısıdır. Yaz aylarının bunaltıcı etkisinden bir nebzede olsa bizi uzaklaştıran bu alanları keyifli bir ambiyansa büründürür. Özellikle balkon veya teras gibi alanları bitkiler ile süslemek, görsel şölen oluştururken aynı zamanda yenilenme enerjisini de ayağımıza getirir. Doğaya daha yakın olma olanağı sunan bitkiler ayrıca görme gücünü arttıran, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bitkiler en keyifli anlarımızda güzel kokusuyla bizi motive ederek, bir sonraki güne daha hızlı hazırlanmamıza da yardımcı olacaktır.
                                                                                                     
Dekorasyonda Bitkilerin Kullanımı
Kanepenin Yanında Ki Büyük Bir Bitki
Kanepelerin yanları biraz boş veya ihmal edilmiş olabilen bir bölümdür. Büyük boyutlu bir süs bitkisi kanepe ile birlikte sergilenebilir. Dekorasyona uyumlu bir bitki seçimiyle harika bir görüntü yakalanabilir. Evimizin salonundaki berjerin yanına koyacağımız devetabanı gibi büyük bir bitki ile içimizi açacak bir keyif köşesi hazırlayabiliriz. Ayaklarınızı uzatıp günün stresini atacağımız alanlarda canlı bir yeşil bitki her zaman iyileştirici bir etki yaratır.
                                                                                                            
Raflardaki Hareket
Evimizi  raflardaki bitkilerle dekore etmek akıllıca bir plandır. Ancak, rafa yerleştirmek için sadece bitkiler  tekdüze ve sıkıcı görünür. Bunun yerine kitapları , tabloları  ve dekoratif objeleri  karıştırarak çekici ve kişiselleştirilmiş alanlar oluşturabiliriz. Bir arada sergilenen objeler ve bitkilerin doğal dokusu mekanlarda yer kaplamadan canlılık ve doğallık yaratmanın oldukça şık bir yoludur. Bu samimi görüntü evinde sıcak bir atmosfer isteyenler için oldukça ideal bir dekorasyon fikri oluşturur.
 
Yüzeylerdeki Ahenk
Hiç kullanmadığınız bir alana veya boş bir yüzeye sahipseniz bitkileriniz bu köşeye yeni bir yaşam ve derinlik katar. Tek bir bitki yerleştirmek çoğu zaman etkileyici görünmeyecektir. Bu yüzden bir arada sergilemek için bir yüzey kullanabiliriz. Bu kullanım hacim yaratacak ve daha güçlü bir etki uyandıracaktır. Farklı büyüklüklerde bitki ve saksıların karışımını mekana ahenk katacaktır. Pencere önü ,  katmanlı sehpalar veya bitkilerimizi barındırabilecek başka bir yüzey kullanabiliriz.
Saksılardaki Küçük Dokunuş
Çeşitli boyutlarda kolayca temin edilebilir tasarım saksılar kullanmak yerine mevcut kapları boyayarak özelleştirebiliriz. Bu bize özel  dokunuşun ve dekorasyonu bitkilerle bütünleştirmenin mükemmel bir yoludur.
                                                                                      
Boş Köşeler Artık Davetkar
Muhtemelen oturma odasında garip bir köşemiz var ya da belki merdivenimizin altında dev bir boşluk… Bununla başa çıkmak için birkaç seçenek var. Bu boşluğu büyük bir bitki yerleştirerek doldurabilir ya da  farklı türlerdeki küçük bitkileri bir araya getirebiliriz. Daha düzenli bir görünüm için bitki standları kullanmak iyi bir fikir olacaktır.
                           
Asılı Bitkiler
Bir başka harika fikir de yaşam alanında asılı bitkilere sahip olmaktır. Küçük saksıları sarkıtarak, yalnızca alanı güzelleştirmekle kalmayıp, aynı zamanda eve tazelik katan çeşitli bitkileri saklamanın da bir çözümü. Muhteşem bir etki yaratmak için gereken sadece birkaç küçük sarkıt saksı…
                                         
Oksijen Deposu Duvarlar
Buna dikey saksı demekten çok bitki duvarı desek daha doğru olur. Saksılar içine ekilmiş bitkilerin duvarın bir parçasıymış gibi dekore edilmesi güzel bir görüntü oluşturması yanında oksijen deposu bir duvara da sahip olmamıza yardımcı olacaktır.
                                            
Pandemi sürecinde hepimiz içeride sıkışıp kaldık ve hayatımızda daha fazla yeşile özlem duyuyoruz. Birçoğumuzun bitkilerle ilgilenmek ve hobi edinmek  için daha fazla zamanı var. İç mekan bitkileri ise kısa  süreçte yaşamımıza renk ve neşe katan hobiler listesinin başında. Çocuklarımız da onlar hakkında bilgi edinmeye ve yardım etmeye bayılacak. Bulunduğu ortama canlılık ve neşe katan her güneşli köşede bulunması gereken 20 popüler iç mekan bitkisinin bir listesini hazırladık.
1) Pilea Peperomioides – Çin Para Bitkisi
                                      
Pilea olarak da adlandırılan madeni para bitkisi, sevimli küçük yuvarlak yapraklara sahiptir. Zenginlik, bolluk ve şans sembolü olan pileanın, çiçek bakımı konusunda hiç tecrübesi olmayanlar için bile yetiştirmesi kolaydır. Işığı seven pilealar sıcak, güneşli mutfaklar için harika bir bitki adayıdır. Toprak biraz kuruyana kadar sulama yapmayı beklemelisiniz çünkü ıslak toprakta yaşamayı pek sevmez. Yapraklarına göz kulak olun; kıvrıldıklarını fark ederseniz, bu, bitkinin yeterince ışık almadığının ve pencereye daha yakın veya daha parlak bir noktaya taşınması gerektiğinin bir işaretidir.
2) Elestica – Kauçuk Ağacı
                                      
Salon bitkileri arasında bakımı en kolay bitkilerdendir. İri ve genellikle kalın yeşil yapraklı bu bitkinin az ışık alan ve düşük sıcaklıkta bir yere yerleştirilmesi gerekir. Kauçuk ağacının hava akımına maruz bırakılmaması gerekir. Toprak hafif kurumuşsa saksı altı sulaması yapılmalıdır. Kauçuk ağaçları, en iyi doğal hava temizleyicilerden biri olma avantajına sahiptir. Temiz havanın tadını çıkarmak için tercih ettiğiniz oturma alanının yakınına yerleştirin. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu ağaç dış mekan dekorasyonunda bilhassa gölge verici bir ağaç olması sebebiyle çok tercih edilir. Isı değişimlerine dayanıklılığı, her mevsim yeşil yaprakları ve hoş görünümü ile pek sevilir ve tercih edilir. Bitkinin adeta yazıcıdan çıkmış gibi olan muntazam yaprakları; benzer büyüklükte bitkiler, birkaç tablo ve bir berjer ile bir araya getirildiğinde nostaljik bir dinlenme köşesi yaratmamıza olanak tanır.
3) Senecio Rowleyanus – İnci Tanesi
                                  
Senecio Rowleyanus Güney Afrika kökenli succulent özellikli bir bitkidir. Bezelye ve tesbih çiçeği olarak da bilinir. Tırmanıcı ve yayılıcı  bir bitki olması sebebiyle  toprağa değen yerlerinden yeni kökler verir ve büyümesini sürdürür. Kumlu topraklarda fazla sulama yapmadan bakılmalıdır. Bitkinin saksı içerisindeki toprağı tamamen kaplamadıkça sarkıtılması tavsiye edilmez. Bu şekilde bitkimiz daha güçlü köklenecek ve sarkmaya elverişli olacaktır. Bol aydınlık yerlerde filtrelenmiş güneş ışığından faydalanabilir. Aşırı sulama bitkinin çürümesine sebebiyet verir. Toprak nemi geçtikten sonra bitkiye su verilmelidir. Mümkünse sulama yuvarlak tanelerine değdirmeden sadece toprağa az miktarda yapılmalıdır.
4) Yucca – Yuka
                               
Diğer bir adıyla Massengena çiçeği yaz ve kış aylarında rahatça yetiştirebilecek dekoratif bakımı kolay ev bitkisidir. Güneşi seven ama aynı zamanda güneşe karşı çok hassas olan Yuka, gün içerisinde yapraklarını güneşe doğru uzatacaktır, bu sebeple direkt güneş ışığı aldığında aşırı eğilir ve solmaya başlar. Ne çok aydınlık ne de fazla karanlık bir ortamda tutulmalıdır. Kış aylarında haftada 1, yaz aylarında ise haftada 2 kez sulamak yeterli olacaktır.
Anavatanı Amerika Kıtası olan yuka bitkisi ülkemizde avize ve hançer bitkisi olarak da tanınmaktadır. Dik formlu yaprakları ve dayanıklılığı ile ofis  ve özellikle evlerimizde salonlarımızın vazgeçilmez bitkilerindendir. Yuka çiçeğinin hikayesi çok eskilere, Orta Çağ dönemine uzanmaktadır. O dönemde şatoların girişine konulan yuka çiçeğinin kötü ruhları uzaklaştırdığına inanılırmış. Hatta kralların yataklarının baş ucuna bu çiçek konulurmuş.
5) Schefflera – Beşparmak Bitkisi
                                                                             
Filtrelenmiş gün ışığı almayı çok seven schefflera, direkt olarak gün ışığına maruz bırakılmaması gereken bir bitkidir. Örneğin tül arkasından güneş ışığı alabilir. Bulunduğu ortamın sıcaklığı ve soğukluğu çok fazla olmamalıdır. Işığı aldığı yöne doğru büyüme sağlamaktadır. Bundan dolayı bu bitkiyi kendi etrafında döndürmek gerekmektedir. Bu şekilde eşit olarak büyüme sağlar. Tropikal bir bitki olan şeflera bitkisi nemi oldukça sever, bulunduğu ortamda yeteri kadar nem olmazsa yapraklarını döker. Bitkinin nem dengesini sağlamak için yaz aylarında yapraklarına su dökebilirsiniz. Sulama haftada bir bitkinin ihtiyacına göre olmalıdır.
6 ) Aloe Vera – Tıbbi Sarısabır
                                                                          
Güzel görüntüsünün yanında cilde de çok iyi gelen Aloe Vera ülkemizde de oldukça tercih edilen bir bitki. Aloe Vera bitkisi faydaları nedeniyle antik Mısır’da ölümsüzlük bitkisi olarak adlandırılmışken Kızılderililer için ise cennetin sihirli değneğidir. Ayrıca samimiyet ve güven anlamı ifade eder. Aloe Vera güneş ışığına bayılır ve saksısını arada bir döndürüldüğünde yaprakları eşit uzar. Çok su verildiğinde kökleri hızla çürüyebildiği için toprağını parmak ile kontrol ederek sulamak gerekir. Sulama yaparken dikkat etmeniz gereken nokta suyun asla yapraklara temas etmemesi çünkü Aloe Vera hızla çürüyebilir. Havayı temizlemeye yardımcı olmanın yanı sıra , yapraklarında tıbbi bir jel içerir. Vücudumuzda saçlarımızdan ayak tırnağımıza kadar sayısız faydası bulunmaktadır.
7) Spathiphyllum – Barış Zambağı
                                                                   
Bakımı kolay ev bitkileri arasında olan Spathiphyllum, NASA tarafından “Havadaki zararlı kimyasal gazları yok eden bitkiler” listesinde ilk sıralarda yer alır. Ülkemizde “Yelken Çiçeği” olarak da bilinen Barış Çiçeği, kış aylarında haftada 1-2 kez, yaz aylarında ise daha sık ve püskürtme sistemiyle sulanır. Ayrıca, ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçeklenmesini için toprağı kuruduğunda daha sık sulama yapıp ve daha gölge bir alana taşımak gerekir. Barış zambağı nemli koşullarda yaşamayı sevdiği için, havadan gelen fazla nemi emerek banyoda küf oluşumunun azalmasını sağlar. Aynı zamanda yaygın bir alerjen olan  küf sporlarını yok ederek dinlendirici bir uyku ortamı ortamı hazırlar. Evin nispeten loş bir köşesinde yetiştirilen yelken çiçeği sayesinde evimizdeki enerji akışı iyileşip, havadaki negatif yükler nötrleşir. Barış çiçeği, isminden de anlaşılacağı gibi barışı temsil eder ve  özür dilemek adına hediye edilebilecek anlamlı bir çiçektir.
8) Sansevieria – Kılıç Çiçeği
                                                                               
Ülkemizde Peygamber Kılıcı yada Paşa Kılıcı olarak bilinen bu çiçek dekoratif görüntüsü ile ev ve ofis için en çok tercih edilen bitkilerin başında gelir. Kılıç çiçeğinin en büyük özelliği oksijen deposu olmasıdır. Bulunduğu ortamı adeta orman içerisinde yaşıyormuş gibi çok temiz bir hava ortamına dönüştüren nadir bitkiler arasındadır. Suyla arası iyi olmayan Kılıç Çiçeği kaktüslerden sonra susuzluğa en çok dayanan bitkidir. Bu nedenle haftada 2-3 kez, kış aylarında ise 15 günde 1 sulanmalıdır. Gölge yerlerde de büyüyebilirken, güneşi alan yerler Kılıç Çiçeği için mükemmel olacaktır. Paşa kılıcı yapraklarının uzunluğu bir metreyi geçerse ya da  çiçeğini açarsa toplumumuzda ev alınacağına dair bir inanç yer almaktadır.
9) Dypsis Lutescens – Areka Palmiyesi
                                           
Son yıllarda evlerde hacimli iç mekan bitkileri çok popüler. Areka’da bunlardan biri. Geniş bir alan kaplayan, ince yapraklı bu bitki havayı temizler, toksinleri ve karbondioksiti yok eder, havaya bol miktarda nem bıraktığından kış aylarında kalorifer yüzünden oluşan kurluğu önler. Bu özellikleri ile NASA dan 8,5 puan alarak evde bulunması gereken bitkilerin başında gelir. Areka palmiyesi, kolay bakımı ve gür yapraklarıyla evimize tropikal bir esinti de getirir .Güneşi çok seven Areka Palmiyesi için pencere kenarı çok güzel bir konumdur. İyi bakıldığında 6 metreye kadar büyüyebilen Areka Palmiyesinin büyüme hızı ve güneş ışığı alma seviyesi doğru orantılıdır. Yaz aylarında haftada 2 kez, kışın ise haftada 1 kez sulamak yeterli olacaktır. Areka yapraklarının çok önemli bir özelliği var; bu şirin saksı bitkisi bulunduğu odadaki yüklü enerjiyi yumuşatıp, dingin bir atmosfere bular… Evimize adımımızı attığımızda gerginliklerinizden kurtularak sakinleşmek Areka ile mümkün…
10) Monstera Deliciosa – Devetabanı
                                                          
Yapraklarının gösterişliliğiyle ve büyüklüğüyle tüm dekorlarda (kağıt desenlerinde, tekstilde, tablolarda…) Monstera (canavar) adını büyüdükçe delikli bir form alan yapraklarından almıştır. Devetabanı konulduğu yere coşku getiren, uyumlu ve yetiştirmesi kolay bir bitkidir. Büyük yapraklarının aksine bakımı oldukça kolaydır. Devetabanı nemli ortamlara bayılır bu yüzden derin bir saksıda, toprağı çok kurumadan düzenli olarak sulamak ve yapraklarının nemli kalması için arada bir su püskürtmek yeterlidir. Yarı gölge ve gölge alanlar Devetabanı için gayet uygun olacaktır. Düşük ışığa karşı dayanıklıdır. Bu nedenle banyo, mutfak, yatak odası, oturma odası gibi odalar için ideal bir bitkidir.
Devetabanı yaz ortalarında çiçek açar. Çiçeğin göbeğinde çok lezzetli bir meyvesi vardır. Zaten isminde geçen (Monstera Deliciosa) “deliciosa”, “lezzetli, güzel tadı olan” anlamına gelen latince kelimeye istinaden konulmuştur. Türkiye ikliminde çok sık meyve verdiği görülmez. Fakat gerekli şartlar sağlandığında muz şeklinde uzun ve kalın, çam kozalağı gibi dokusu olan meyvesini verir. Tadı muz – ananas arası bir lezzettedir. Kabuğu yenmeyen bu meyvenin soyulduktan sonra yenen kısmı oldukça tatlı ve lezzetlidir. Eğer salonunuz yeterince aydınlıksa ve doldurmak istediğiniz büyükçe bir alanınız varsa ana vatanı olan Güney Amerika’nın yağmur ormanlarının havasını evinize getirir.
 11) Cactaceae – Kaktüs
                                                               
 Bakımının kolay olması ve uzun ömürlü olması ile dekorasyonda her daim tercih edilen kaktüsler modası geçmeyen bitkiler arasında yer alır. Sahip olduğu modern ve minimal görünümünün yanı sıra ekonomik olması ile de çokça tercih edilir. Kaktüslerin aşırı bakım istemeyen çiçekler olması ve yapraklarındaki sulardan kendilerini beslemeleri onların dayanıklı ve mücadeleci olduklarını göstermektedir. Dikenlerinin arasından güçlükle çıkan çiçekleri ile dikkat çeken kaktüsler mücadeleyi de simgeler. Zorluklar arasından çıkan bu çiçekler zoru başarmanın da simgesidir. Kaktüs çiçeğinin anlamı genellikle dayanıklılık, sadakat ve mücadele olarak yorumlanır. Bakımı oldukça kolay olan kaktüsü rüzgarlı alanlardan uzak tutmalısınız. Kaktüs bitkisi radyasyon emici özelliktedir. Bu nedenle özellikle çalışma alanlarında bilgisayar yakınında tercih edilir.
12) Pothos – Sarmaşık
                                  
Salon bitkileri denildiğinde ilk akla gelen sarmaşık(pothos). Görüntüsü nedeniyle evleri adeta bir orman havasına sokmaktadır. Pothos ya da Epipremnum aureum olarak bilinen Pothos sarmaşığı günümüzde birçok evde bulunan sarmaşık bir bitkidir. Fakat sağlığa olan iki mükemmel faydası genellikle bilinmez. Pothos, içinde geliştiği odanın havasını temizler ve eğer gözleriniz kanlanmışsa veya onlarla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız rahatlamanıza yardımcı olur. Ayrıca göz tansiyonu, katarakt ve karasu hastalığının oluşmasını önler ve tedavisine yardımcı olur. Pothos boya ve mobilyalar nedeniyle soluduğumuz formaldehitin yanı sıra havadaki benzeni ve karbonmonoksiti de  yok eder. Bu nedenle gece yeterince oksijen alabilmek için yatak odanıza konulması uygundur. Antik Yunan mitolojisinde, Pothos insanın maddi dünyada ulaşması mümkün olmayan şeylere duyduğu arzu ve özlemi simgeler.
13) Maranta – Dua Çiçeği
                                                                                   
Yaşam alanlarımıza ferahlık getiren, görünümüyle adeta sanat eserine benzeyen dua çiçeği, en güzel bitkiler arasında sayılabilir. Dua çiçeği yarattığı muhteşem hisler ile insanlarda kalıcı bir etki bırakıyor. Adının dua çiçeği olarak bilinmesinin sebebi bitkinin davranışlarından ve gösterdiği hareketlerden kaynaklanmaktadır. Dua çiçeği, gecenin gelmesiyle beraber şeklini fiziksel olarak değiştirir. Yapraklar  dua eden bir kişinin ellerini andıran bir görünüme bürünür. Bu fiziksel değişikliği yaşadığı için maranta bitkisine dua çiçeği ismi verilmiştir. Bitkinin İngilizce ismi ise “prayer plan” olarak geçmektedir. Orta derecede ışık aldığı sürece bakımı kolay bir bitkidir. Sulamalar arasında toprağın biraz kurumasını beklemek gerekir. Dolaylı güneş ışığı sever ve direk ışık alırsa yaprakları solgun görünüme kavuşur. Dua çiçeği senede 1 ya da 2 defa uygun ortam sağlanırsa açık pembe şekilde minik çiçekler açmaktadır. Maranta ayrıca bulunduğu evin nem dengesini de kontrol ederek yaşam kalitemizi artırır.
14) Ficus Benjamina – Benjamin
                                     
15) Croton – Kraton
               
Farklı renkteki orijinal yaprakları nedeniyle popüler bir ev bitkisidir. Croton’un  çok güçlü, enerjik bir çiçek olduğuna inanılır. Negatif enerjiye sahip insanların evin içine girmesine izin vermediğine inanılmaktadır. Croton evdeki düzeni ve dengeyi etkiler. Çalışma ortamında çalışma kapasitesini yükseltir özellikle sanatla uğraşan insanlar için yeni fikirler oluşmasına yardımcı olur. Kraton çiçeğinin kararsızlık, umutsuzluk, karamsarlık gibi  tüm olumsuz duyguları ortadan kaldırarak  insanların  bitkinin bulunduğu odada daha iyi iletişim kurmasını sağladığına inanılır. Kraton bitkisine  güneşli bir yer sağlanmalıdır.  Yapraklarının rengi ışık miktarına bağlıdır. Çiçeği doğrudan pencere eşiğine yerleştirebilirsiniz. Bitkinin  yeni yere alışması gerektiğinden, satın aldıktan sonra izlemeniz gerekir. Bir yerden hoşlanırsa, taç eşsiz bir renk kazanacak ve tam tersine, yeterli ışığa sahip olmazsa, yapraklar sıradan, yani yeşil kalacaktır.
 16) Pachira – Para Ağacı
                         
 Pachira aquatica , para ağacı adı verilen, yaygın olarak bulunan bir ev bitkisidir. Yaprakları parlak bir görünüme sahip bu bitki iç mekanda tropik bir his verir. Bonsai için uygun bir bitkidir. Susuzluğa dayanabilen nadir bitkilerdendir. Para ağacı bitkileri, doğal ortamında içinde beş odaya bölünmüş, oval, yeşil bölmelerden oluşan meyveler üretir. Meyvenin içindeki tohumlar, kabuk patlayana kadar şişer. Kavrulmuş kuru yemişlerin tadı kestane gibidir ve öğütülerek un haline getirilebilir. Malabar kestanesi veya Saba fıstığı olarak da bilinir. Feng Shui felsefesine göre uğurlu bitkiler arasında yer alır ve sahibine şans ve para getireceğine inanılır. Bu nedenle ismine de para ağacı, refah ağacı gibi isimler verilmiştir.
 17) Bambusoideae – Bambu
                                                
Hafif ve esnek gövdeleri olan bambular egzotik görünümleri ile bulundukları ortama güzel bir esinti katar. Şans bambuları, diğer saksı çiçekleri gibi toprak ve bakıma ihtiyaç duymaz. Evlerde saksı içerisinde yalnızca büyük taşlar ve içme suyu kullanılması uzun yıllar bakım için yeterli olacaktır. İki adet bambu aşkı, üç adet bambu mutluluğu, beş adet bambu sağlıklı bir yaşamı, sekiz bambu serveti, dokuz bambu ise iyi bir geleceği simgeler. Ayrıca 21 adet bambu bir araya getirildiği zaman büyük şansların kapıda olduğunu ifade eder. Dört bambu hiçbir zaman kullanılmaz. Çünkü Çin kültüründe dört sayısı ölümü temsil eden bir rakamdır. Bu çiçekler hem kendi şahsına münhasır bir takım şanslara, hikayelere ve özelliklere sahip, hem de bunları dikkate almayan ama dekoratif görüntüsüne hayran olanların evlerini süslemeye gönüllü, kaprissiz, sakin, uyumlu, akıllı çiçeklerdir. Çok su istemez ve illa güneş göreceğim demez. Evde herhangi bir çiçeği yetiştiremediğini düşünen, bu konuda kendine olan güvenini kaybetmiş kişilere, özgüvenini yeniden kazandıracaktır. Çünkü ölmesi neredeyse imkansızdır. Hatta bazı ülkelerde ölümsüz olduğuna dair efsaneler vardır. Anavatanının Uzakdoğu olduğuna inanılan bu çiçek, kendi adına bir takım sembolik özelliklere sahiptir. Hindistan’da dostluk, Filipinler’de bol şans, Çin’de uzun bir ömür, mutluluk ve bolluk getirdiğine inanılır.
18) Musa Cavendish – Cüce Muz
                              
 Muz tropikal bir ortam hissi vermesi, oldukça hızlı büyümesi ve birçok çeşidinin bakıma fazla ihtiyacı olmaması sebebi ile mükemmel ev bitkileri haline gelmeye başlamıştır. Muz ağaçları dünyanın tropikal ve subtropikal bölgelerinde yetiştiğinden güneşi, sıcaklığı ve nemi severler. Bu sebeple  güneş alan ve rüzgardan uzak yerlerde yetiştirmek uygun olacaktır. Yaprakları genelde aşağıya doğru eğimli olur ve genç Cavendish yapraklarında bordo veya mor lekeler bulunur. Bu cinsin ulaşabileceği maksimum ağaç yüksekliği 1,5 – 2 metredir. Isıl gereksinimler ve donma dayanımının olmaması nedeniyle, muz bitkisi bahçe  ya da balkonda yetiştirilemez (yazın dış mekana, sonbaharda tekrar iç mekana konulabilir). Uygun şekilde bakılan bir bitki, 4-5 yıllık ekimden sonra çiçeklenme oluşturduğunda büyük neşe getirebilir. Tropik bölgelerde olgunlaşanlar kadar olmasalar da güneşli odalarda tropikal bir atmosfer yaratırlar.
 19) Echeveria – Eçeverya
                                             
Echeveria (Eçeverya, saksı güzeli) sukulent bir bitkidir, fazla suya ihtiyacı yoktur. Echeveria bitkisi, sukulent modası başladığından beri pek çok kafede, evde dekor olarak kullanılan bir bitki. Kış döneminde su ihtiyacı fazla değildir. Yazın toprak kurudukça sulama yapılabilir. Güneş altında sulama yapmak ve fazla sulama echeveria (Eçeverya, saksı güzeli) sukulentin yapraklarının çürümesine neden olur. Echeveria sukulent Haziran ile Ağustos aylarında çiçek açar. Rozet biçiminde mavi-gri yaprakları dikkat çekicidir. Yapraklar, ince bir sap üzerine sıralanan portakal rengi ve sarı çiçeklere sahiptir. Echeveria’lar yoğun bir şekilde melezlendi, bu nedenle ana türe ek olarak, çok çeşitli renkler, boyutlar ve yaprak şekilleri sunan yüzlerce çeşit ve melez var. Genellikle çarpıcı çiçekler üretir. Bazı bitkiler bir yemek tabağının boyutuna kadar büyüyebilir. Teraryumlar,saksı düzenlemeleri ve kaya bahçeleri için uygun bir bitki türüdür. Ülkemizde aşkın gözyaşları adıyla da bilinir. Nişlerin içinde, sehpa ve dar rafların üzerlerinde rahatlıkla kendilerine yer bulurlar.
20) Alocasia Polly – Fil Kulağı
   
 Fil Kulağı bitkisi, çarpıcı yeşilliklere sahip egzotik bir ev bitkisidir. İri yaprakları filin kulaklarına benzediği için bu isimle anılır. Yaprak çapları bir metreye kadar genişler. Büyük ve gösterişli yaprakları için yetiştirilen bitki, bulunduğu ortama tropikal ve eşsiz bir hava katar. Türkiye’de Mersin civarlarında Colocasia esculenta türü yemeklik amacıyla tarlalarda yetiştirilir. Bizdeki yöresel adı gölevezdir. Fil kulağı bitkisi aydınlık ortamları sever ve direk güneş ışığından zarar görür. Dolaylı yollardan aydınlanan, perde arkası gibi alanlarda konumlandırılmalıdır. Yüksek nem, parlak, dolaylı ışık bu eşsiz bitkiyi mutlu edecektir. Düzenli buğulanmayı severler. Banyonuzu canlandırmak için göz alıcı bir bitki istiyorsanız, kesinlikle en iyi tercihlerden biri olacaktır.