Baharla Gelen Tazelik

BAHARLA GELEN TAZELİK

Havaların ısınması, erken doğan güneş, ağaçlarda açan çiçekler… Hepsi gelen yazın habercisi.

Bahar geldi ve doğa tazeleniyor.

Biz de evde kalarak geçirdiğimiz günlerimizi kendimizi tazelemek için bir fırsat olarak görebiliriz. Aynı zamanda dışarı çıkmasak da küçük değişikliklerle baharın enerjisini evimize getirebiliriz. İşte kendimizi ve evimizi de doğa ile birlikte tazelemek ve yenilemek için 5 öneri !

1)Her Şeyden Önce Sağlık!

Düzenli uyku sağlıklı yaşamanın en temel kurallarından biridir. İşe gitmesek bile uyku düzenimizi bozmamaya dikkat etmemiz gerekir çünkü geç kalkmak gece uykusunun yerini tutmaz. Bunun yanında bağışıklığımızı ilkbaharın meyve ve sebzeleri ile pişirdiğimiz sağlıklı yemeklerle güçlendirerek kendimizi hastalıklardan koruyabiliriz.Evde kalarak ailemize ve kendimize daha fazla zaman ayırma fırsatı bulduk. Bu sayede yoğun iş hayatında vakitsizlikten dolayı geçiştirdiğimiz kahvaltıları ailece hep beraber uzun sohbetler eşliğinde edilen kahvaltılara dönüştürebiliriz

Yapılan araştırmalar geçen kısa sürede bile havanın ciddi oranda temizlendiğini gösteriyor. Bu süreçte daha önceleri kirli hava, makyaj ve uykusuzluktan yorulan ciltlerimizi dinlendirmek ve evde yapacağımız doğal maskelerle dıştan canlandırmamız mümkün.

2)Kullanmadığınız Eşyalarınızı Gözden Geçirin.

İşe zaman bulamadığınız için ertelediğiniz kitaplık ve dolap içi düzenlemelerinden başlayabilirsiniz bu sayede ortada kalan eşyalar için saklama alanları oluşturup evinizin daha ferah görünmesini sağlamış olursunuz. Kitaplığınızı düzenlerken hevesle aldığınız fakat bir türlü okumaya fırsat bulamadığınız bir kitabı hatırlayabilir ya da bir defterin arasına koyup unuttuğunuz eski bir not veya fotoğraf sürpriziyle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda fazlalıklardan arınan eviniz için yeni fikirler için de yer açılmış olur.

3)Güneş Işığı, Temiz Hava ve Pastel Tonlar…

Evde baharın tazeliğini hissetmek için, bol güneş ışığı alan salonunuzu havalandırmak ve orta sehpanızın üzerine koyacağınız mis gibi kokan bir buket taze çiçek yeterli olacaktır. Pastel tonlar ve açık renkler dinginlik ve huzuru evinize getiririken ekleyeceğiniz koltuk şalı, kırlent veya kokulu bir mum gibi küçük aksesuarla da havanızı değiştirebilirsiniz.

4) Duvarlarınız Sizi Yansıtsın!

Aile fotoğraflarınız, en sevdiğiniz fotoğrafçıların eserleri veya seyahatlerinizden topladığınız kartpostallar hepsi kişiliğinizi yansıtacak bir Gallery Wall için size ilham kaynağı olabilir. Bunun için yapmanız gereken önce çerçeve boyutlarını seçerek duvarınızın ölçüsünü almak olacaktır. Sonra bir kağıt üstünde kompozisyonunuzu oluşturarak çerçeveleri duvara asacağınız noktaları belirleyebilirsiniz.

5) Kendinize Zaman Ayırın!

Şimdi ertelediğiniz kitapları okumanın, izlemeyi ertelediğiniz filmleri izlemenin tam zamanı. Belki bu süreçte yapmak isteyip de başlayamadığınız yeni bir dil öğreneceksiniz veya yeni bir hobi edineceksiniz mesela yağlı boya yapmak…

Tüm bunları yaparken evimizin tadını çıkararak yenilenen doğa gibi kendimizi tazelemek için bir fırsatımızın olduğunu ve anı yaşamayı unutmamalıyız…

X